Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kudłacz

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

Kudłacz to gwarowa nazwa niedźwiedzia, która pochodzi od słowa „kudłaty”, które oznacza włochaty. Niedźwiedzie są jednymi z największych ssaków na świecie i są znane ze swojej długiej, miękkiej i gęstej sierści. Kudłacze mają bardzo długie i gęste futerko, które może być czarne, brązowe lub szare. Ich futro jest bardzo grube i chroni je przed zimnem. Kudłacze mają też bardzo duże uszy, które pomagają im w orientacji w terenie. Są też bardzo silne i mogą skakać na wysokość do 3 metrów.

Kudłacze żyją głównie w lasach Europy i Azji, ale można je spotkać również w Ameryce Północnej i Południowej. Żywią się głównie owocami, orzechami, mięsem i roślinami. Są też znane ze swojego agresywnego zachowania wobec innych zwierząt i ludzi. Dlatego też myśliwi muszą być ostrożni podczas polowania na kudłacza.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kudłacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kapa

inaczej kaptur.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

klekotka

inaczej kołatka.

kuper

tylna część ciała ptaków.