Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kudłacz

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

Kudłacz to gwarowa nazwa niedźwiedzia, odnosząca się do jego długiej, miękkiej i gęstej sierści, którą łatwo jest porównać do kudły lub włosia. Niedźwiedzie, zwane również kudłaczami ze względu na swoje futro, są dużymi ssakami drapieżnymi o charakterystycznym wyglądzie. Potężne i toporne kudłacze posiadają także potężne uzębienie i pazury ułatwiające zdobywanie pokarmu oraz samoobronę. Gwarowa nazwa "kudłacz" znalazła zastosowanie w polszczyźnie i znajduje się wśród wielu innych sposobów nazywania niedźwiedzi.

Należy podkreślić, że kudłacze są istotnym elementem ekosystemów leśnych. Ich rola w regulacji populacji innych gatunków jest istotna dla utrzymania równowagi w przyrodzie. Jednakże ze względu na swój charakter, rozmiar i siłę stanowią również potencjalne zagrożenie dla ludzi oraz ich mienia. Dlatego też konieczne jest zachowanie ostrożności przy każdym kontakcie z tymi zwierzętami.

Warto zaznaczyć, że polowanie na kudłacza wymaga specjalnego pozwolenia i przestrzegania ściśle określonych procedur oraz norm etycznych loży łowieckiej. Jest to istotne ze względu na konieczność ochrony zarówno ludzi jak i tych zwierząt oraz zapewnienie zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kudłacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego