Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kitka

kitka

bródka kozicy (trofeum).

Kitka to bródka kozicy, czyli część zwierzyny łownej stanowiąca trofeum, czyli różnego rodzaju element ozdobny, wykorzystywany np. do przyozdobienia wnętrz lub ubrania w formie broszki. Bródka kozicy (kitka) jest jednym z najbardziej charakterystycznych trofeów dla miłośników polowań na kozice. Jest to fragment fragment czaszki, a dokładniej oczodołu z nakrapianymi wyrostkami kostnymi, który posiada atrakcyjną estetykę i może być wykorzystywany jako ozdoba. Dla niektórych myśliwych zdobycie kitki stanowi istotny element tradycji łowieckiej i jest symbolem udanego polowania na daną zwierzynę. W niektórych regionach kolekcjonowanie kitki może mieć także wymiar kulturowy i społeczny.

Ponadto, kitka może być też ważnym elementem w kontekście oceny jakościowym trofeum podczas polowań oraz konkursów łowieckich. Myśliwi zwracają uwagę na wielkość, symetrię oraz ogólny wygląd kitki podczas jej oceniania. Odpowiednio wykonana i utrzymana kitka może również pełnić funkcję pamiątkową po udanym polowaniu czy wyjątkowej przygodzie łowieckiej.

Dodatkowo, ze względu na swoją dekoracyjność i specyficzny charakter kitki są cenione przez artystów rzeźbiarzy stosujących je jako inspirację do tworzenia dzieł sztuki ludowej lub dekoracyjnych elementów wnętrz. Kitki kozi są więc elementem o dużym znaczeniu zarówno dla myśliwych, jak i osób zainteresowanych sztuką i rzemiosłem artystycznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kitka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.