Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kula

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (często o skomplikowanej budowie) do nowoczesnej broni gwintowanej, lub ołowiany do broni o lufach gładkich (zob. amunicja myśliwska).

Kula jest rodzajem amunicji myśliwskiej, która służy do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej była to okrągła kula ołowiana, która była używana do broni odprzodowej. Obecnie kule są cylindryczne i mają płaszcz pełny lub półpłaszcz, a także skomplikowaną budowę. Kule są używane do nowoczesnej broni gwintowanej lub broni o lufach gładkich. Donośność strzału kulowego wynosi 1500 m dla broni o lufach gładkich i 4000 m dla broni gwintowanej, przy skuteczności odpowiednio 60 m i 200 m. Nabój kulowy składa się z metalowej łuski, spłonki, prochu i pocisku. Kształt i budowa pocisku zależy od producenta. Na łusce naboju znajduje się podany kaliber i długość komory nabojowej oraz symbol R dla naboju przeznaczonego do broni łamanej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kula w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.