Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kula

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (często o skomplikowanej budowie) do nowoczesnej broni gwintowanej, lub ołowiany do broni o lufach gładkich (zob. amunicja myśliwska).

Kula to rodzaj amunicji myśliwskiej, stosowany do polowania na grubą zwierzynę. Wcześniej była to okrągła, ołowiana kula używana do broni odprzodowej. Obecnie kule mają cylindryczny kształt oraz płaszcz pełny lub półpłaszcz, często o skomplikowanej budowie, i są przeznaczone do nowoczesnej broni gwintowanej lub broni o lufach gładkich. Donośność strzału kulowego wynosi 1500 m dla broni o lufach gładkich i 4000 m dla broni gwintowanej, przy skuteczności odpowiednio 60 m i 200 m.

Nabój kulowy składa się z metalowej łuski, spłonki, prochu oraz pocisku. Kształt i budowa pocisku zależą od producenta, a każdy nabój na łusce ma podany kaliber i długość komory nabojowej. Dla naboju przeznaczonego do kulowej broni łamanej znajduje się dodatkowo symbol R na łusce. Nabój kulowy różni się od naboju śrutowego zarówno pod względem konstrukcji jak i przeznaczenia.

Warto również wspomnieć o praktycznym zastosowaniu kul w polowaniach na zwierzynę dużą. Wybór kuli jest uzależniony od charakterystyki broni oraz preferencji polującego myśliwego. Dodatkowo różnice między użyciem kul w broni o lufie gwintowanej a gładkiej stanowią istotny aspekt w kontekście wyboru amunicji do polowania na zwierzynę grubą.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kula w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

kotka

samica rysia.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

kuper

tylna część ciała ptaków.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

knoty

odchody głuszca.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kapa

inaczej kaptur.