Definicja hasła: kula
- kula
gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (często o skomplikowanej budowie) do nowoczesnej broni gwintowanej, lub ołowiany do broni o lufach gładkich (zob. amunicja myśliwska).
Kula to rodzaj amunicji myśliwskiej, stosowany do polowania na grubą zwierzynę. Wcześniej była to okrągła, ołowiana kula używana do broni odprzodowej. Obecnie kule mają cylindryczny kształt oraz płaszcz pełny lub półpłaszcz, często o skomplikowanej budowie, i są przeznaczone do nowoczesnej broni gwintowanej lub broni o lufach gładkich. Donośność strzału kulowego wynosi 1500 m dla broni o lufach gładkich i 4000 m dla broni gwintowanej, przy skuteczności odpowiednio 60 m i 200 m.
Nabój kulowy składa się z metalowej łuski, spłonki, prochu oraz pocisku. Kształt i budowa pocisku zależą od producenta, a każdy nabój na łusce ma podany kaliber i długość komory nabojowej. Dla naboju przeznaczonego do kulowej broni łamanej znajduje się dodatkowo symbol R na łusce. Nabój kulowy różni się od naboju śrutowego zarówno pod względem konstrukcji jak i przeznaczenia.
Warto również wspomnieć o praktycznym zastosowaniu kul w polowaniach na zwierzynę dużą. Wybór kuli jest uzależniony od charakterystyki broni oraz preferencji polującego myśliwego. Dodatkowo różnice między użyciem kul w broni o lufie gwintowanej a gładkiej stanowią istotny aspekt w kontekście wyboru amunicji do polowania na zwierzynę grubą.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kula w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- krykucha
kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.
- kabłąk
osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.
- kryteria odstrzału jeleni
podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)
- kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)
ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)
- kaliber
średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)
- kąpać się
o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.
- kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)
gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)
- koło łowieckie
podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)
- król polowania
tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.
- kryza, kryza, rant
wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)