Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kula

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (często o skomplikowanej budowie) do nowoczesnej broni gwintowanej, lub ołowiany do broni o lufach gładkich (zob. amunicja myśliwska).

Kula to rodzaj amunicji myśliwskiej, stosowany do polowania na grubą zwierzynę. Wcześniej była to okrągła, ołowiana kula używana do broni odprzodowej. Obecnie kule mają cylindryczny kształt oraz płaszcz pełny lub półpłaszcz, często o skomplikowanej budowie, i są przeznaczone do nowoczesnej broni gwintowanej lub broni o lufach gładkich. Donośność strzału kulowego wynosi 1500 m dla broni o lufach gładkich i 4000 m dla broni gwintowanej, przy skuteczności odpowiednio 60 m i 200 m.

Nabój kulowy składa się z metalowej łuski, spłonki, prochu oraz pocisku. Kształt i budowa pocisku zależą od producenta, a każdy nabój na łusce ma podany kaliber i długość komory nabojowej. Dla naboju przeznaczonego do kulowej broni łamanej znajduje się dodatkowo symbol R na łusce. Nabój kulowy różni się od naboju śrutowego zarówno pod względem konstrukcji jak i przeznaczenia.

Warto również wspomnieć o praktycznym zastosowaniu kul w polowaniach na zwierzynę dużą. Wybór kuli jest uzależniony od charakterystyki broni oraz preferencji polującego myśliwego. Dodatkowo różnice między użyciem kul w broni o lufie gwintowanej a gładkiej stanowią istotny aspekt w kontekście wyboru amunicji do polowania na zwierzynę grubą.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kula w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kufa

pysk psa myśliwskiego.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

koziołek

młody kozioł.

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

kłańce

zęby wilka.

kozioł, kozioł, rogacz

samiec samy.

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.