Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kula

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (często o skomplikowanej budowie) do nowoczesnej broni gwintowanej, lub ołowiany do broni o lufach gładkich (zob. amunicja myśliwska).

Kula jest rodzajem amunicji myśliwskiej, która służy do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej była to okrągła kula ołowiana, która była używana do broni odprzodowej. Obecnie kule są cylindryczne i mają płaszcz pełny lub półpłaszcz, a także skomplikowaną budowę. Kule są używane do nowoczesnej broni gwintowanej lub broni o lufach gładkich. Donośność strzału kulowego wynosi 1500 m dla broni o lufach gładkich i 4000 m dla broni gwintowanej, przy skuteczności odpowiednio 60 m i 200 m. Nabój kulowy składa się z metalowej łuski, spłonki, prochu i pocisku. Kształt i budowa pocisku zależy od producenta. Na łusce naboju znajduje się podany kaliber i długość komory nabojowej oraz symbol R dla naboju przeznaczonego do broni łamanej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kula w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kosacz

stary cietrzew.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.