Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kokcydioza

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

Kokcydioza to choroba zakaźna występująca głównie u kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Objawy kokcydiozy obejmują biegunkę, utratę apetytu, osłabienie, wymioty oraz znaczną utratę wagi ciała. Choroba ta może prowadzić do śmierci ptaków z powodu odwodnienia lub innych komplikacji. Kokcydioza jest szeroko rozpowszechniona w hodowlach ptaków i stanowi istotne zagrożenie dla ich zdrowia i kondycji. Dlatego ważne jest utrzymanie czystych ośrodków hodowlanych oraz unikanie stresu u ptaków, co z kolei może pomóc w zapobieganiu tej chorobie.

Ponadto, regularne monitorowanie stanu zdrowia ptaków oraz szybka reakcja na ewentualne objawy kokcydiozy stanowią istotny element zwalczania tej choroby. W przypadku zarażenia ptaków konieczne jest natychmiastowe usunięcie chorych osobników, niszczenie padłych ptaków oraz gruntowna dezynfekcja ośrodków hodowlanych. Dodatkowo, w przypadku ciężkich infekcji można stosować leki przeciwpasożytnicze w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pierwotniaków Eimeria.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kokcydioza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

krowa

samica żubra.

kotwina

inaczej kotlina.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

krycie

akt kopulacji u ssaków.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca