Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kokcydioza

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

Kokcydioza to choroba zakaźna występująca głównie u kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Objawy kokcydiozy obejmują biegunkę, utratę apetytu, osłabienie, wymioty oraz znaczną utratę wagi ciała. Choroba ta może prowadzić do śmierci ptaków z powodu odwodnienia lub innych komplikacji. Kokcydioza jest szeroko rozpowszechniona w hodowlach ptaków i stanowi istotne zagrożenie dla ich zdrowia i kondycji. Dlatego ważne jest utrzymanie czystych ośrodków hodowlanych oraz unikanie stresu u ptaków, co z kolei może pomóc w zapobieganiu tej chorobie.

Ponadto, regularne monitorowanie stanu zdrowia ptaków oraz szybka reakcja na ewentualne objawy kokcydiozy stanowią istotny element zwalczania tej choroby. W przypadku zarażenia ptaków konieczne jest natychmiastowe usunięcie chorych osobników, niszczenie padłych ptaków oraz gruntowna dezynfekcja ośrodków hodowlanych. Dodatkowo, w przypadku ciężkich infekcji można stosować leki przeciwpasożytnicze w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pierwotniaków Eimeria.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kokcydioza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.