Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kokcydioza

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

Kokcydioza jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Choroba ta dotyka głównie kuropatw i bażantów, ale może również występować u innych gatunków ptaków. Objawy tej choroby obejmują biegunkę, utratę apetytu, osłabienie i wymioty. Ptaki cierpiące na kokcydiozę szybko tracą na wadze i mogą umrzeć z powodu odwodnienia lub innych powikłań.

Kokcydioza jest szeroko rozpowszechniona w hodowlach ptaków i może być bardzo trudna do zwalczania. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tej chorobie jest utrzymanie czystych ośrodków hodowlanych i unikanie stresu u ptaków. Należy również regularnie monitorować stan zdrowia ptaków i szybko reagować na objawy choroby. Jeśli ptaki zostaną zarażone, należy je natychmiast usunąć i niszczyć padłe ptaki oraz dokładnie dezynfekować ośrodki hodowlane. W przypadku ciężkich infekcji można również stosować leki przeciwpasożytnicze.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kokcydioza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

klangor

jednostajny głos żurawi.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa