Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kokcydioza

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

Kokcydioza to choroba zakaźna występująca głównie u kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Objawy kokcydiozy obejmują biegunkę, utratę apetytu, osłabienie, wymioty oraz znaczną utratę wagi ciała. Choroba ta może prowadzić do śmierci ptaków z powodu odwodnienia lub innych komplikacji. Kokcydioza jest szeroko rozpowszechniona w hodowlach ptaków i stanowi istotne zagrożenie dla ich zdrowia i kondycji. Dlatego ważne jest utrzymanie czystych ośrodków hodowlanych oraz unikanie stresu u ptaków, co z kolei może pomóc w zapobieganiu tej chorobie.

Ponadto, regularne monitorowanie stanu zdrowia ptaków oraz szybka reakcja na ewentualne objawy kokcydiozy stanowią istotny element zwalczania tej choroby. W przypadku zarażenia ptaków konieczne jest natychmiastowe usunięcie chorych osobników, niszczenie padłych ptaków oraz gruntowna dezynfekcja ośrodków hodowlanych. Dodatkowo, w przypadku ciężkich infekcji można stosować leki przeciwpasożytnicze w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pierwotniaków Eimeria.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kokcydioza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

kapa

inaczej kaptur.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)