Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kokcydioza

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

Kokcydioza jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Choroba ta dotyka głównie kuropatw i bażantów, ale może również występować u innych gatunków ptaków. Objawy tej choroby obejmują biegunkę, utratę apetytu, osłabienie i wymioty. Ptaki cierpiące na kokcydiozę szybko tracą na wadze i mogą umrzeć z powodu odwodnienia lub innych powikłań.

Kokcydioza jest szeroko rozpowszechniona w hodowlach ptaków i może być bardzo trudna do zwalczania. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tej chorobie jest utrzymanie czystych ośrodków hodowlanych i unikanie stresu u ptaków. Należy również regularnie monitorować stan zdrowia ptaków i szybko reagować na objawy choroby. Jeśli ptaki zostaną zarażone, należy je natychmiast usunąć i niszczyć padłe ptaki oraz dokładnie dezynfekować ośrodki hodowlane. W przypadku ciężkich infekcji można również stosować leki przeciwpasożytnicze.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kokcydioza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kłańce

zęby wilka.

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.