Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kocica

kocica

samica zająca.

Kocica to samica zająca, charakteryzująca się nieco mniejszymi rozmiarami od samca. Posiada długie, smukłe ciało oraz szerokie uszy, a jej sierść jest gładka i miękka w dotyku, przyjmując różnorodne barwy w zależności od gatunku. Kocice wykazują bardzo szybkie refleksy i zwinność, umożliwiającą im ucieczkę przed drapieżnikami. Są zwierzętami aktywnymi głównie w nocy, a ich dieta składa się przede wszystkim z trawy, liści i owoców. Znane są z instynktu budowania nor w piasku lub ziemi jako schronień przed zagrożeniami. Czasem tworzą małe stada w celu wspólnej ochrony lub też bywają towarzyskie wobec innych kocic. Ich populacja jest na ogół dobrze utrzymana, choć czasem polowane są przez myśliwych. Niektóre kultury uważają je za symbol szczęścia i powodzenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kocica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

klangor

jednostajny głos żurawi.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kłusownik

człowiek uprawiający kłusownictwo.

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.