Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kocica

kocica

samica zająca.

Kocica to samica zająca, charakteryzująca się nieco mniejszymi rozmiarami od samca. Posiada długie, smukłe ciało oraz szerokie uszy, a jej sierść jest gładka i miękka w dotyku, przyjmując różnorodne barwy w zależności od gatunku. Kocice wykazują bardzo szybkie refleksy i zwinność, umożliwiającą im ucieczkę przed drapieżnikami. Są zwierzętami aktywnymi głównie w nocy, a ich dieta składa się przede wszystkim z trawy, liści i owoców. Znane są z instynktu budowania nor w piasku lub ziemi jako schronień przed zagrożeniami. Czasem tworzą małe stada w celu wspólnej ochrony lub też bywają towarzyskie wobec innych kocic. Ich populacja jest na ogół dobrze utrzymana, choć czasem polowane są przez myśliwych. Niektóre kultury uważają je za symbol szczęścia i powodzenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kocica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)