Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klekotać

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

Klekotanie jest techniką polowania, która wykorzystuje kołatki do przyciągania zwierzyny. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku dzikich zwierząt, takich jak dziki, sarny i jelenie. Technika ta polega na wydawaniu odgłosów przez kołatki, które są używane do nagania zwierzyny. Odgłosy te są podobne do tych, które wydaje dzikie zwierzę, gdy jest ono zdenerwowane lub zaniepokojone. Z tego powodu dzikie zwierzęta czują się zmuszone do ucieczki lub ukrycia się.

Klekotanie może być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi technikami polowania. Na przykład można go używać w połączeniu ze śledzeniem lub naganiaczem. W takim przypadku łowca może używać kołatek, aby skupić uwagę dzikich zwierząt na sobie i odwrócić je od śledzonego obiektu. Może również używać kołatek do nagania dzikich zwierząt w kierunku śledzonego obiektu.

Klekotanie jest bardzo skuteczną techniką polowania i może być stosowane w różnych sytuacjach. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi technikami polowania, aby osiągnąć maksymalną skuteczność. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku dzikich zwierząt, ponieważ odgłosy kołatek są podobne do tych, które wydaje dzikie zwierze, gdy jest ono zdenerwowane lub zaniepokojone.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klekotać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.