Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczki właściwe

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w płytkiej wodzie. Nurkują wyjątkowo. Do kaczek właściwych należą m.in.: krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe to rodzina ptaków wodnych, które charakteryzują się długim, wydłużonym ciałem i lekko zadartym ogonem. Ich skrzydła sięgają do końca ogona. Są bardzo dobrymi lotnikami. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody, a żerują zarówno na lądzie jak i w płytkiej wodzie. Kaczki te są również znane ze swojej umiejętności nurkowania. Do tej rodziny ptaków należy kilka gatunków, takich jak: krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe są bardzo popularnymi ptakami łownymi. Są łatwe do polowania ze względu na ich duże rozmiary i dobre umiejętności lotnicze. Zazwyczaj poluje się na nie od września do marca. W tym okresie są one bardziej aktywne i łatwiejsze do zauważenia. Kaczki te są również popularne jako przedmioty dekoracyjne i ozdoby ogrodowe.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczki właściwe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)