Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczki właściwe

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w płytkiej wodzie. Nurkują wyjątkowo. Do kaczek właściwych należą m.in.: krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe to rodzina ptaków wodnych charakteryzujących się wydłużonym ciałem, lekko zadartym ogonem i skrzydłami sięgającymi do końca ogona. Są znane z doskonałych umiejętności lotniczych oraz zdolności nurkowania. Preferują zakładanie gniazd na lądzie, blisko wody, a ich żerowanie odbywa się zarówno na lądzie, jak i w płytkiej wodzie. Do tej rodziny należy kilka gatunków, takich jak krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe są popularnymi ptakami łownymi ze względu na swoje duże rozmiary i atrakcyjne cechy dla myśliwych. Polowanie na nie zazwyczaj odbywa się od września do marca ze względu na ich większą aktywność i łatwiejsze do zauważenia zachowanie w tym okresie. Ponadto kaczki te są cenione jako ozdoby ogrodowe oraz przedmioty dekoracyjne. Dzięki swojej popularności stanowią obiekt zainteresowania osób kolekcjonujących ozdoby lub poszukujących naturalistycznych dekoracji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczki właściwe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kufa

pysk psa myśliwskiego.

krzyk

głos dzikich gęsi i łabędzi.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kot

nazwa zająca i rysia.

kotwina

inaczej kotlina.

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)