Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczki właściwe

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w płytkiej wodzie. Nurkują wyjątkowo. Do kaczek właściwych należą m.in.: krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe to rodzina ptaków wodnych charakteryzujących się wydłużonym ciałem, lekko zadartym ogonem i skrzydłami sięgającymi do końca ogona. Są znane z doskonałych umiejętności lotniczych oraz zdolności nurkowania. Preferują zakładanie gniazd na lądzie, blisko wody, a ich żerowanie odbywa się zarówno na lądzie, jak i w płytkiej wodzie. Do tej rodziny należy kilka gatunków, takich jak krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe są popularnymi ptakami łownymi ze względu na swoje duże rozmiary i atrakcyjne cechy dla myśliwych. Polowanie na nie zazwyczaj odbywa się od września do marca ze względu na ich większą aktywność i łatwiejsze do zauważenia zachowanie w tym okresie. Ponadto kaczki te są cenione jako ozdoby ogrodowe oraz przedmioty dekoracyjne. Dzięki swojej popularności stanowią obiekt zainteresowania osób kolekcjonujących ozdoby lub poszukujących naturalistycznych dekoracji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczki właściwe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)