Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczki właściwe

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w płytkiej wodzie. Nurkują wyjątkowo. Do kaczek właściwych należą m.in.: krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe to rodzina ptaków wodnych charakteryzujących się wydłużonym ciałem, lekko zadartym ogonem i skrzydłami sięgającymi do końca ogona. Są znane z doskonałych umiejętności lotniczych oraz zdolności nurkowania. Preferują zakładanie gniazd na lądzie, blisko wody, a ich żerowanie odbywa się zarówno na lądzie, jak i w płytkiej wodzie. Do tej rodziny należy kilka gatunków, takich jak krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe są popularnymi ptakami łownymi ze względu na swoje duże rozmiary i atrakcyjne cechy dla myśliwych. Polowanie na nie zazwyczaj odbywa się od września do marca ze względu na ich większą aktywność i łatwiejsze do zauważenia zachowanie w tym okresie. Ponadto kaczki te są cenione jako ozdoby ogrodowe oraz przedmioty dekoracyjne. Dzięki swojej popularności stanowią obiekt zainteresowania osób kolekcjonujących ozdoby lub poszukujących naturalistycznych dekoracji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczki właściwe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

kuper

tylna część ciała ptaków.

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)