Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczki właściwe

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w płytkiej wodzie. Nurkują wyjątkowo. Do kaczek właściwych należą m.in.: krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe to rodzina ptaków wodnych, które charakteryzują się długim, wydłużonym ciałem i lekko zadartym ogonem. Ich skrzydła sięgają do końca ogona. Są bardzo dobrymi lotnikami. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody, a żerują zarówno na lądzie jak i w płytkiej wodzie. Kaczki te są również znane ze swojej umiejętności nurkowania. Do tej rodziny ptaków należy kilka gatunków, takich jak: krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe są bardzo popularnymi ptakami łownymi. Są łatwe do polowania ze względu na ich duże rozmiary i dobre umiejętności lotnicze. Zazwyczaj poluje się na nie od września do marca. W tym okresie są one bardziej aktywne i łatwiejsze do zauważenia. Kaczki te są również popularne jako przedmioty dekoracyjne i ozdoby ogrodowe.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczki właściwe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

klangor

jednostajny głos żurawi.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.