Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczki właściwe

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w płytkiej wodzie. Nurkują wyjątkowo. Do kaczek właściwych należą m.in.: krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe to rodzina ptaków wodnych charakteryzujących się wydłużonym ciałem, lekko zadartym ogonem i skrzydłami sięgającymi do końca ogona. Są znane z doskonałych umiejętności lotniczych oraz zdolności nurkowania. Preferują zakładanie gniazd na lądzie, blisko wody, a ich żerowanie odbywa się zarówno na lądzie, jak i w płytkiej wodzie. Do tej rodziny należy kilka gatunków, takich jak krzyżówka, krakwa, rożeniec, cyranka, cyraneczka i płaskonos.

Kaczki właściwe są popularnymi ptakami łownymi ze względu na swoje duże rozmiary i atrakcyjne cechy dla myśliwych. Polowanie na nie zazwyczaj odbywa się od września do marca ze względu na ich większą aktywność i łatwiejsze do zauważenia zachowanie w tym okresie. Ponadto kaczki te są cenione jako ozdoby ogrodowe oraz przedmioty dekoracyjne. Dzięki swojej popularności stanowią obiekt zainteresowania osób kolekcjonujących ozdoby lub poszukujących naturalistycznych dekoracji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczki właściwe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.