Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rant

rant

inaczej kryza.

Rant (inaczej kryza) – część naboju kulowego, stosowana głównie w broni łamanej, która jest wystającą krawędzią łuski umożliwiającą wyciągnięcie jej z komory nabojowej. Rant jest zazwyczaj wykonany z metalu, aczkolwiek istnieje także możliwość wykonania go z tworzywa sztucznego lub innych materiałów. Oznaczany jest symbolem R po oznaczeniu kalibru i długości komory nabojowej, na przykład 7 v 65 R informuje, że nabój posiada rant o długości 65 mm i kalibrze 7 mm. Obecność oznaczenia R świadczy o tym, że dany nabój wyposażony jest w rant. Dodatkowo, rant stanowi istotny element broni łamanej, gdyż umożliwia wyciągnięcie łuski z komory nabojowej, co zapobiega ewentualnym zatrzymaniom i ułatwia proces strzelania. Dlatego też istotne jest odpowiednie oznakowanie naboju oraz sprawdzenie obecności rantu przed jego użyciem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rant w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

ruja

okres godowy samic ssaków.

rapcie

racice dzika.

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

rozładowanie

wyjęcie naboi z broni.

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)