Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rakieta

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

Rakieta to technika polowania, w której myśliwy wystrzeliwuje pocisk w powietrze w kierunku zwierzęcia, obserwując jego reakcję. Skok lub inne gwałtowne ruchy płowej zwierzyny po strzale sugerują trafienie pociskiem. Metoda ta jest stosowana przede wszystkim podczas polowań na dzikie ptaki oraz duże zwierzęta, takie jak łosie. Rakieta jest dość skutecznym sposobem polowania, ale wiąże się z szeregiem ograniczeń i ryzyk dla myśliwych i otoczenia naturalnego. Metoda ta może być uznawana za niebezpieczną & https://pl.wiktionary.org/wiki/rakieta_(%C5%82owiectwo)

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rakieta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

rzecznik dyscyplinarny

osoba prawna powoływana przez właściwe rady łowieckie. Do jego zadań należy przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela (zob. (...)

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.