Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rujowisko

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.

Rujowisko to zagłębienie w ziemi wykonywane przez daniela przednimi badylami, które służy do pokrywania łań. Jest to jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ pozwala na skuteczne polowanie na daniele. Rujowisko jest tworzone przez daniela, który wykopuje zagłębienie w ziemi i wypełnia je piaskiem lub innym materiałem, aby utrzymać je w stanie suchym. Następnie daniel układa łań na powierzchni rujowiska, co umożliwia łowcom łapanie danieli. Rujowisko może być również używane do hodowli danieli poprzez umieszczenie młodych osobników w zagłębieniu celem rozmnażania i odchowu. To pozwala uzyskać większe stada danieli, co ma duże znaczenie dla łowieckiego zarządzania populacjami i zdrowia zwierząt. Rujowiska są także wykorzystywane do celów edukacyjnych, umożliwiając prezentację różnych aspektów łowiectwa oraz obserwowanie i badanie zachowań danieli oraz ich ekologii.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rujowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)