Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: raróg

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.

Raróg to ptak drapieżny z rodziny sokołów (Falconidae), o charakterystycznym wyglądzie i zachowaniu łowieckim. Jego nauka to łączenie zwinnego lotu z potężnymi zdolnościami myśliwskimi, co czyni go cenionym przez sokolników od wieków. Raróg jest jednym z najbardziej efektywnych łowców wśród sokołowatych, znany ze swojej szybkości, zwrotności i umiejętności polowania na ptaki w locie. Stanowi symbolem siły i elegancji w świecie ptaków drapieżnych, a jego znaczenie kulturowe jako symbolu potęgi i wyrafinowanego myślistwa jest powszechne w różnych kulturach.

Raróg jest średniej wielkości ptakiem drapieżnym, charakteryzującym się smukłą sylwetką, długimi skrzydłami i krótkim ogonem. Jego upierzenie często ma charakterystyczny metaliczny połysk, co nadaje mu niezwykły wygląd w locie. Jest również doskonale przystosowany do polowań na terenach otwartych, gdzie może wykorzystać swoją prędkość i manewrowość w pościgu za innymi ptakami.

W sokolnictwie raróg cieszył się szczególnym uznaniem ze względu na swoje zdolności łowieckie oraz niezwykłą lojalność wobec swojego opiekuna - sokolnika. Podczas polowań, raróg był używany do chwytania ptaków dla celów rekreacyjnych oraz do pozyskiwania pokarmu dla ludzi. Pomimo zmian w obyczajach i prawie ochronnym rzadkich gatunków ptaków drapieżnych, sokolnictwo nadal cieszy się popularnością jako tradycyjna forma sztuki myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj raróg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rujka

glos wydawany przez byka łosia (rżenie) podczas pokrywania klępy.

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

roczniak

zwierzę jednoroczne.

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

RWS, RWS (Rheinisch Westfalisches Sprengstoff A.G.)

zachodnioniemiecka fabryka produkująca wysokiej jakości amunicje myśliwską.

rojst

miejsce bagniste, grząskie, porosłe mchem, krzewinkami i karłowatymi drzewami; ulubione miejsce przebywania łosia.

rozłoga

rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.