Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rapeta

rapeta

noga dzika.

Rapeta to noga dzika, składająca się z kości udowej, łokciowej i strzałkowej, a także mięśni i stawów. Kość udowa składa się z miednicy, biodra oraz goleni i zawiera wiązadło pachwinowe umożliwiające stabilizację nogi podczas chodu lub biegu. Kość łokciowa dzieli się na dwie części - łopatkę i ramię, kontrolując ruchy ramienia i przedramienia oraz wspomagając utrzymanie równowagi. Kość strzałkowa składa się z kości promieniowej, łokciowej i strzałkowej, odpowiedzialnych za ruchy palców u stóp oraz pięty.

Mięśnie służące do poruszania rapety to mięsień dwugłowy uda oraz mięsień brzuchaty uda, które napinają nogę podczas chodzenia lub biegu, stabilizując całe ciało dzikich zwierząt podczas aktywności fizycznej. Na końcu rapety znajduje się staw skokowy, odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju skoki wykonywane przez dzikie zwierzęta, takie jak skoki do przodu lub do tyłu. Staw ten składa się ze stawu strzałkowego, stawu piętowego i stawu kostki, połączonych elastycznymi wiązaniami. Wszystkie te elementy tworzą rapetę, umożliwiającą dzikim zwierzętom poruszanie się w ich naturalnym środowisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rapeta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

repetować

po oddaniu strzału usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój, przesuwając ręcznie mechanizm zamka w repetierze.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

rabiec

młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.