Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rapeta

rapeta

noga dzika.

Rapeta to noga dzika, która jest częścią ciała zwierzęcia. Jest to element, który pozwala zwierzęciu na poruszanie się oraz wspiera je przy chodzeniu i bieganiu. Składa się ona z kości udowej, łokciowej i strzałkowej, a także mięśni i stawów.

Kość udowa jest największa i składa się z miednicy, biodra oraz goleni. Znajduje się tu również wiązadło pachwinowe, które pozwala na stabilizację nogi podczas chodu lub biegu. Kość łokciowa składa się z dwóch części - łopatki i ramienia. Jest ona odpowiedzialna za ruchy ramienia i przedramienia oraz wspomaga przy utrzymaniu równowagi podczas chodzenia lub biegania.

Strzałkowa natomiast składa się z trzech części - kości promieniowej, łokciowej i strzałkowej. Jest to ważny element wspomagajacy poruszanie się dzikich zwierzat, gdyż odpowiada ona za ruchy palców u stóp oraz pięty. Mięśnie służace do poruszanai rapety to mięsień dwugłowy uda oraz mięsień brzuchaty uda. Słuza one do napinania nogi podczas chodzenia lub biegania oraz pełnia funkcje stabilizujace całe cialo dzikich zwierzat podczas aktywności fizycznej.

Na końcu rapety moze być widoczny staw skokowy, ktory jest odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju skoki jakie mogi wykonywać dzikie zwierze np:skoki do tylu lub do przodu. Staw ten sklada sie ze stawu strzałkowego ,stawu piêtowego i stawu kostki ,ktore sa polaczone elastycznymi wiã¹zaniami .Wszystkie te elementy tworza rapete ,ktora sluzi dzikim zwierzeom do poruszanai sie po swoje naturalne srodowisko .

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rapeta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rozkład

inaczej pokol.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

rozłoga

rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

róże

pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.