Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rapeta

rapeta

noga dzika.

Rapeta to noga dzika, która jest częścią ciała zwierzęcia. Jest to element, który pozwala zwierzęciu na poruszanie się oraz wspiera je przy chodzeniu i bieganiu. Składa się ona z kości udowej, łokciowej i strzałkowej, a także mięśni i stawów.

Kość udowa jest największa i składa się z miednicy, biodra oraz goleni. Znajduje się tu również wiązadło pachwinowe, które pozwala na stabilizację nogi podczas chodu lub biegu. Kość łokciowa składa się z dwóch części - łopatki i ramienia. Jest ona odpowiedzialna za ruchy ramienia i przedramienia oraz wspomaga przy utrzymaniu równowagi podczas chodzenia lub biegania.

Strzałkowa natomiast składa się z trzech części - kości promieniowej, łokciowej i strzałkowej. Jest to ważny element wspomagajacy poruszanie się dzikich zwierzat, gdyż odpowiada ona za ruchy palców u stóp oraz pięty. Mięśnie służace do poruszanai rapety to mięsień dwugłowy uda oraz mięsień brzuchaty uda. Słuza one do napinania nogi podczas chodzenia lub biegania oraz pełnia funkcje stabilizujace całe cialo dzikich zwierzat podczas aktywności fizycznej.

Na końcu rapety moze być widoczny staw skokowy, ktory jest odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju skoki jakie mogi wykonywać dzikie zwierze np:skoki do tylu lub do przodu. Staw ten sklada sie ze stawu strzałkowego ,stawu piêtowego i stawu kostki ,ktore sa polaczone elastycznymi wiã¹zaniami .Wszystkie te elementy tworza rapete ,ktora sluzi dzikim zwierzeom do poruszanai sie po swoje naturalne srodowisko .

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rapeta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

roczniak

zwierzę jednoroczne.

rapeta

noga dzika.

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

RWS, RWS (Rheinisch Westfalisches Sprengstoff A.G.)

zachodnioniemiecka fabryka produkująca wysokiej jakości amunicje myśliwską.

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

rant

inaczej kryza.

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)