Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rudel

rudel

stadko, stado saren

Rudel to termin używany w łowiectwie, aby określić stado saren. Sarny są zwierzętami społecznymi, które żyją w grupach składających się z kilku samców i samic. Samce są zazwyczaj starsze i większe od samic, a ich rola polega na ochronie stada przed drapieżnikami. Samice są odpowiedzialne za opiekę nad młodymi.

Rudel składa się zwykle z kilku samców i samic, ale może być również dużo większy. W takim przypadku grupa jest podzielona na mniejsze podgrupy, w których każda ma swojego lidera. Liderzy są odpowiedzialni za koordynację działań całego stada i podejmują decyzje dotyczące migracji, polowań i innych czynności.

Sarny są bardzo aktywne w okresie godowym, kiedy samce walczą o samice. Samce mogą również walczyć między sobą o dominację w stadzie. W takich sytuacjach liderzy starają się uspokoić sytuację i przywrócić porządek w grupie.

Rudel jest ważnym elementem ekosystemu, ponieważ chroni młode przed drapieżnikami i umożliwia im bezpieczne dojrzewanie. Jest to również ważne dla łowców, ponieważ pozwala im łatwo identyfikować stada saren i polować na nie w sposób etyczny i bezpieczny dla innych gatunków zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rudel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

repetować

po oddaniu strzału usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój, przesuwając ręcznie mechanizm zamka w repetierze.

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.