Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rudel

rudel

stadko, stado saren

Rudel to termin używany w łowiectwie, aby określić większe stado saren. Sarny są zwierzętami społecznymi, które żyją w grupach składających się z kilku samców i samic. Samce są zazwyczaj starsze i większe od samic, a ich rola polega na ochronie stada przed drapieżnikami.

Rudel składa się zwykle z kilku samców i samic, ale może być również dużo większy. W takim przypadku grupa jest podzielona na mniejsze podgrupy, w których każda ma swojego lidera. Liderzy są odpowiedzialni za koordynację działań całego stada i podejmują decyzje dotyczące migracji, polowań i innych czynności.

Sarny są bardzo aktywne w okresie godowym, kiedy samce walczą o samice. Samce mogą również walczyć między sobą o dominację w stadzie. W takich sytuacjach liderzy starają się uspokoić sytuację i przywrócić porządek w grupie.

Rudel jest ważnym elementem ekosystemu, ponieważ chroni młode przed drapieżnikami i umożliwia im bezpieczne dojrzewanie. Jest to również istotne dla łowców, ponieważ pozwala im łatwo identyfikować stada saren i polować na nie w sposób etyczny i bezpieczny dla innych gatunków zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rudel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rapeta

noga dzika.

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

rojst

miejsce bagniste, grząskie, porosłe mchem, krzewinkami i karłowatymi drzewami; ulubione miejsce przebywania łosia.

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

rogacz, kozioł

samiec samy.