Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rudel

rudel

stadko, stado saren

Rudel to termin używany w łowiectwie, aby określić większe stado saren. Sarny są zwierzętami społecznymi, które żyją w grupach składających się z kilku samców i samic. Samce są zazwyczaj starsze i większe od samic, a ich rola polega na ochronie stada przed drapieżnikami.

Rudel składa się zwykle z kilku samców i samic, ale może być również dużo większy. W takim przypadku grupa jest podzielona na mniejsze podgrupy, w których każda ma swojego lidera. Liderzy są odpowiedzialni za koordynację działań całego stada i podejmują decyzje dotyczące migracji, polowań i innych czynności.

Sarny są bardzo aktywne w okresie godowym, kiedy samce walczą o samice. Samce mogą również walczyć między sobą o dominację w stadzie. W takich sytuacjach liderzy starają się uspokoić sytuację i przywrócić porządek w grupie.

Rudel jest ważnym elementem ekosystemu, ponieważ chroni młode przed drapieżnikami i umożliwia im bezpieczne dojrzewanie. Jest to również istotne dla łowców, ponieważ pozwala im łatwo identyfikować stada saren i polować na nie w sposób etyczny i bezpieczny dla innych gatunków zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rudel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rudel

stadko, stado saren

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rojst

miejsce bagniste, grząskie, porosłe mchem, krzewinkami i karłowatymi drzewami; ulubione miejsce przebywania łosia.

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

rozładowanie

wyjęcie naboi z broni.

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.