Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozerwanie

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

Rozerwanie to uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej. Może to być spowodowane przekroczeniem dopuszczalnego ciśnienia wytworzonego podczas strzału, co powoduje, że lufa ulega rozerwaniu. Najczęstszą przyczyną rozerwania jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. W takim przypadku, gdy lufa jest zatkana, ciśnienie wewnątrz lufy może wzrosnąć do bardzo wysokich wartości i doprowadzić do jej rozerwania.

Rozerwanie jest bardzo niebezpieczne dla użytkownika broni, ponieważ może spowodować odłamki metalu, które mogą uszkodzić oko lub inne części ciała. Dlatego też przed każdym ładowaniem broni należy sprawdzić, czy lufa nie jest zatkana. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast usunąć przeszkodę i wymienić lufę na nową.

Aby uniknąć rozerwania lufy, należy stosować się do instrukcji producenta dotyczących ładowania broni i regularnie sprawdzać stan techniczny broni. Ponadto należy unikać używania broni w warunkach ekstremalnych (np. wysokich temperatur), ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia lufy i jej rozerwania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozerwanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rapeta

noga dzika.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

rzecznik dyscyplinarny

osoba prawna powoływana przez właściwe rady łowieckie. Do jego zadań należy przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela (zob. (...)

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rozpórka

prawidło do suszenia skór futerkowych zwierząt łownych.