Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozerwanie

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

Rozerwanie jest uszkodzeniem lufy, które polega na miejscowym rozerwaniu jej. Może to być spowodowane zbyt dużym ciśnieniem wytworzonym podczas strzału, co powoduje, że lufa ulega rozerwaniu. Najczęstszą przyczyną rozerwania jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. W takim przypadku, gdy lufa jest zatkana, ciśnienie wewnątrz lufy może wzrosnąć do bardzo wysokich wartości i doprowadzić do jej rozerwania.

Rozerwanie jest bardzo niebezpieczne dla użytkownika broni, ponieważ może spowodować odłamki metalu, które mogą uszkodzić oko lub inne części ciała. Dlatego też przed każdym ładowaniem broni należy sprawdzić, czy lufa nie jest zatkana. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast usunąć przeszkodę i wymienić lufę na nową.

Aby uniknąć rozerwania lufy, należy stosować się do instrukcji producenta dotyczących ładowania broni i regularnie sprawdzać stan techniczny broni. Ponadto należy unikać używania broni w warunkach ekstremalnych (np. wysokich temperatur), ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia lufy i jej rozerwania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozerwanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rapcie

racice dzika.

rozkład

inaczej pokol.

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

rudel

stadko, stado saren

róże

pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej