Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozerwanie

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

Rozerwanie jest uszkodzeniem lufy, które polega na miejscowym rozerwaniu jej. Może to być spowodowane zbyt dużym ciśnieniem wytworzonym podczas strzału, co powoduje, że lufa ulega rozerwaniu. Najczęstszą przyczyną rozerwania jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. W takim przypadku, gdy lufa jest zatkana, ciśnienie wewnątrz lufy może wzrosnąć do bardzo wysokich wartości i doprowadzić do jej rozerwania.

Rozerwanie jest bardzo niebezpieczne dla użytkownika broni, ponieważ może spowodować odłamki metalu, które mogą uszkodzić oko lub inne części ciała. Dlatego też przed każdym ładowaniem broni należy sprawdzić, czy lufa nie jest zatkana. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast usunąć przeszkodę i wymienić lufę na nową.

Aby uniknąć rozerwania lufy, należy stosować się do instrukcji producenta dotyczących ładowania broni i regularnie sprawdzać stan techniczny broni. Ponadto należy unikać używania broni w warunkach ekstremalnych (np. wysokich temperatur), ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia lufy i jej rozerwania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozerwanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

ruja

okres godowy samic ssaków.

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

rozkład

inaczej pokol.

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rant

inaczej kryza.

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

roczniak

zwierzę jednoroczne.

rozłoga

rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.