Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rzucać

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

Rzucać, w kontekście zwierzyny czworonożnej, oznacza wydawanie potomstwa na świat. Jest to proces reprodukcji, w którym samica przygotowuje się do narodzin młodych. Termin "rzucać" odnosi się zazwyczaj do ssaków, takich jak jelenie, dziki, czy sarny, które rzucają swoje młode w określonym okresie roku. Proces ten może być ściśle powiązany z sezonem godowym lub szczytem rozródki.

Rzucanie potomstwa wymaga od samicy odpowiedniego miejsca i warunków bytowych na wydanie i opiekę nad młodymi. W przypadku niektórych gatunków łownych jest to istotny element polowań i dbałości o stan populacji danego gatunku.

Proces rzuania potomstwa jest jednym z kluczowych punktów cyklu życiowego zwierząt łownych i ma znaczący wpływ na ekologię populacji oraz interakcje międzygatunkowe w ekosystemach leśnych i polnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rzucać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.

rapeta

noga dzika.

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

rozładowanie

wyjęcie naboi z broni.

ruja

okres godowy samic ssaków.

roczniak

zwierzę jednoroczne.

rzutkarz

myśliwy strzelający sportowo do rzutków.