Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rzucać

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

Rzucać, w kontekście zwierzyny czworonożnej, oznacza wydawanie potomstwa na świat. Jest to proces reprodukcji, w którym samica przygotowuje się do narodzin młodych. Termin "rzucać" odnosi się zazwyczaj do ssaków, takich jak jelenie, dziki, czy sarny, które rzucają swoje młode w określonym okresie roku. Proces ten może być ściśle powiązany z sezonem godowym lub szczytem rozródki.

Rzucanie potomstwa wymaga od samicy odpowiedniego miejsca i warunków bytowych na wydanie i opiekę nad młodymi. W przypadku niektórych gatunków łownych jest to istotny element polowań i dbałości o stan populacji danego gatunku.

Proces rzuania potomstwa jest jednym z kluczowych punktów cyklu życiowego zwierząt łownych i ma znaczący wpływ na ekologię populacji oraz interakcje międzygatunkowe w ekosystemach leśnych i polnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rzucać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

rozkład

inaczej pokol.

repetować

po oddaniu strzału usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój, przesuwając ręcznie mechanizm zamka w repetierze.

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.