Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rosochy

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

Rosochy to poroże łosia łopatacza, które występuje u samców tego gatunku. Poroże składa się z dwóch części: rogów i pasynków. Rogi są długie i wygięte do tyłu, a pasynki są krótkie i rozmieszczone na całej długości rogów. U młodych samców poroże jest niewielkie i ma kształt kolców, ale z wiekiem staje się coraz większe i bardziej rozwinięte.

Prawidłowo rozwinięte rosochy mają charakterystyczny kształt łopat, z licznymi pasynkami. Pasynki są zazwyczaj bardzo liczne, a ich długość może sięgać nawet do 10 cm. Pasynki są zazwyczaj bardzo twarde i trudne do usunięcia, co czyni je idealnym materiałem do produkcji ozdobnych przedmiotów.

Rosochy są ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwalają myśliwym odróżnić samce od samic łosi. Ponadto są one uważane za symbol mocy i dumy, a także szacunku dla natury. W wielu kulturach rosochy są uważane za symbol mocy i dostojności, a także uznawane za oznakę statusu społecznego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rosochy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

RWS, RWS (Rheinisch Westfalisches Sprengstoff A.G.)

zachodnioniemiecka fabryka produkująca wysokiej jakości amunicje myśliwską.

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

róże

pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej

rant

inaczej kryza.

rozładowanie

wyjęcie naboi z broni.

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)