Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rosochy

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

Rosochy to poroże łosia łopatacza, które występuje u samców tego gatunku. Poroże składa się z dwóch części: rogów i pasynków. Rogi są długie i wygięte do tyłu, a pasynki są krótkie i rozmieszczone na całej długości rogów. U młodych samców poroże jest niewielkie i ma kształt kolców, ale z wiekiem staje się coraz większe i bardziej rozwinięte.

Prawidłowo rozwinięte rosochy mają charakterystyczny kształt łopat, z licznymi pasynkami. Pasynki są zazwyczaj bardzo liczne, a ich długość może sięgać nawet do 10 cm. Pasynki są zazwyczaj bardzo twarde i trudne do usunięcia, co czyni je idealnym materiałem do produkcji ozdobnych przedmiotów. Rosochy są ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwalają myśliwym odróżnić samce od samic łosi.

Ponadto są one uważane za symbol mocy i dumy, a także szacunku dla natury. W wielu kulturach rosochy są uważane za symbol mocy i dostojności, a także uznawane za oznakę statusu społecznego. Rosochy pełnią więc nie tylko funkcję praktyczną w kontekście rozpoznawania płci łosi, ale również mają znaczenie symboliczne oraz kulturowe.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rosochy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.

rozpórka

prawidło do suszenia skór futerkowych zwierząt łownych.

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

rozkład

inaczej pokol.

rogacz, kozioł

samiec samy.

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)