Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rojst

rojst

miejsce bagniste, grząskie, porosłe mchem, krzewinkami i karłowatymi drzewami; ulubione miejsce przebywania łosia.

Rojst to specyficzne siedlisko, które w naturalny sposób stanowi idealne środowisko dla łosi oraz innych zwierząt leśnych. Charakteryzuje się jako bagniste i grząskie miejsce, porośnięte mchem, krzewinkami oraz karłowatymi drzewami. Dla łosia jest to doskonałe schronienie, zapewniające mu bezpieczeństwo i ochronę. Rojst stanowi także trudny teren do pokonania przez myśliwych, co czyni go dogodnym miejscem do polowań na łosie. Jednocześnie rojst może także pełnić funkcję schronienia i odpoczynku dla innych zwierząt leśnych, jak sarny czy daniele.

Dodatkowo, rojst stanowi istotny habitat dla ptaków wodnych - umożliwia im gniazdowanie oraz dostęp do pożywienia w postaci owadów i innych małych stworzeń. Jest to spokojne i ciche miejsce, wspierające lęgi ptaków wodnych oraz chroniące je przed drapieżnikami. W ten sposób rojst pełni istotną rolę ekologiczną, będąc integralną częścią kompleksu przyrodniczego lasu bagiennego czy mokradeł. Dzięki swoim specyficznym cechom, rojst wspiera różnorodność biologiczną tego typu środowiska.

W kontekście działalności ludzkiej, znaczenie rojstów jest również istotne dla praktyki łowieckiej. Stanowią one trudne do przebycia tereny polowania na łosie, co wymaga od myśliwych specjalnego wysiłku i umiejętności polowania na ten gatunek. W związku z tym konieczna jest zachowanie równowagi pomiędzy utrzymaniem naturalnego stanu habitatu łowieckiego a jego odpowiednim wykorzystaniem w praktyce łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rojst w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rogacz, kozioł

samiec samy.

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

róg

1) ogólna nazwa wyrostka (przeważnie są dwa) czołowego u pustorogich;
2) wabik na jelenia;
3) trąbka myśliwska zrobiona z rogu (najczęściej bawolego) lub metalowa.

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

rozkład

inaczej pokol.

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

róże

pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej