Definicja hasła: rzecznik dyscyplinarny
- rzecznik dyscyplinarny
osoba prawna powoływana przez właściwe rady łowieckie. Do jego zadań należy przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela (zob. sąd łowiecki).
Rzecznik dyscyplinarny jest osobą prawną powoływaną przez właściwe rady łowieckie, której zadaniem jest przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela. Jego zadaniem jest również dbanie o to, aby wszyscy członkowie Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) przestrzegali ustaw, przepisów i regulaminów łowieckich oraz etyki łowieckiej.
Rzecznik dyscyplinarny ma obowiązek wszczynania postępowań dyscyplinarnych wobec członków PZŁ, którzy dopuścili się naruszenia tych zasad. Postępowanie to prowadzone jest przed sądem koleżeńskim PZŁ, który posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd główny. W roli oskarżyciela występuje rzecznik dyscyplinarny, a obrońcami są koledzy myśliwi. Sąd łowiecki może orzekać różne kary, takie jak ostrzeżenie, nagana, zawieszenie w prawach członka (od pół roku do 2 lat) oraz wykluczenie z PZŁ.
Rada łowiecka ma uprawnienie odwołania rzecznika dyscyplinarnego lub jego ponownego powołania na to stanowisko. Ponadto rada może skierować do rzecznika wnioski o podjęcie postępowań dyscyplinarnych wobec określonych jednostek bądź grup osób. Rada ma także możliwość kierowania do rzecznika dyscyplinarnego skarg na konkretne osoby lub grupy osób.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rzecznik dyscyplinarny w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę R
- rozmnażanie
wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.
- rozerwanie
uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).
- raróg, raróg (Falco cherrug Gray)
ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.
- rzutek
krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)
- rozdęcie
uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)
- rogi
wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)
- rogacz, kozioł
samiec samy.
- rusznikarz
rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.
- ruja
okres godowy samic ssaków.