Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rzecznik dyscyplinarny

rzecznik dyscyplinarny

osoba prawna powoływana przez właściwe rady łowieckie. Do jego zadań należy przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela (zob. sąd łowiecki).

Rzecznik dyscyplinarny jest osobą prawną powoływaną przez właściwe rady łowieckie, której zadaniem jest przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela. Jego zadaniem jest również dbanie o to, aby wszyscy członkowie Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) przestrzegali ustaw, przepisów i regulaminów łowieckich oraz etyki łowieckiej.

Rzecznik dyscyplinarny ma obowiązek wszczynania postępowań dyscyplinarnych wobec członków PZŁ, którzy dopuścili się naruszenia tych zasad. Postępowanie to prowadzone jest przed sądem koleżeńskim PZŁ, który posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd główny. W roli oskarżyciela występuje rzecznik dyscyplinarny, a obrońcami są koledzy myśliwi. Sąd łowiecki może orzekać różne kary, takie jak ostrzeżenie, nagana, zawieszenie w prawach członka (od pół roku do 2 lat) oraz wykluczenie z PZŁ.

Rada łowiecka ma uprawnienie odwołania rzecznika dyscyplinarnego lub jego ponownego powołania na to stanowisko. Ponadto rada może skierować do rzecznika wnioski o podjęcie postępowań dyscyplinarnych wobec określonych jednostek bądź grup osób. Rada ma także możliwość kierowania do rzecznika dyscyplinarnego skarg na konkretne osoby lub grupy osób.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rzecznik dyscyplinarny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.

rapcie

racice dzika.

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

rozładowanie

wyjęcie naboi z broni.

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.