Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: raciczki

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

Raciczki to wyrostki rogowe, które znajdują się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy. Są one zazwyczaj mniejsze od racic i mają bardziej okrągły kształt. Raciczki są tworzone przez skórę i są wykonane z twardego, elastycznego materiału. Mogą być jednolite lub mieć różne wzory.

Raciczki służą do ochrony głowy zwierzęcia przed urazami mechanicznymi. Są one również używane do oznaczania terytoriów i wykorzystywane jako narzędzie do walki między samcami o partnerkę. Raciczki służą również do oznaczania statusu społecznego danego osobnika w stadzie.

Raciczki są czasami używane przez myśliwych do identyfikacji zwierzyny płowej lub innych gatunków zwierzyny łownej. Mogą one być również używane do określenia wieku danego osobnika na podstawie ich wielkości i kształtu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj raciczki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rudel

stadko, stado saren

rogacz, rogacz, kozioł

samiec samy.

rant

inaczej kryza.

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

rzutkarz

myśliwy strzelający sportowo do rzutków.

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.