Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ryś

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z ciemniejszymi plamami na grzbiecie i po bokach. Koniec ogona i pędzelki na uszach czarne. Spód ciała i wewnętrzna strona nóg białe. Występuje w Karpatach i we wschodniej Polsce. Żyje pojedynczo łącząc się w pary tylko w okresie rui (luty-marzec). Ciąża trwa 72 dni. Samica rodzi 2-5 młodych, które karmi mlekiem przez 2-3 miesiące. Młode przebywają z matką 1 rok. Pokarmem rysi są zające, sarny, młode jelenie oraz ptactwo. Zwierz łowny. Trofeum stanowi skóra oraz czaszka, które wyceniane są wg międzynarodowej punktacji.

Ryś jest drapieżnikiem z rodziny kotowatych, który występuje w Karpatach i we wschodniej Polsce. Jego ciało ma długość od 70 do 130 cm, a ogon od 15 do 31 cm. Ciężar rysia waha się od 16 do 38 kg. Ma szarorudy wierzch ciała z ciemniejszymi plamami na grzbiecie i po bokach, a biały spód ciała i wewnętrzną stronę nóg. Na uszach ma pędzelki i końcówkę ogona czarną. Żyje pojedynczo, łącząc się w pary tylko w okresie rui (luty-marzec). Ciąża trwa 72 dni, a samica rodzi 2-5 młodych, które karmi mlekiem przez 2-3 miesiące. Młode przebywają z matką 1 rok. Pokarmem rysi są zające, sarny, młode jelenie oraz ptactwo. Jest to zwierz łowny, a trofeum stanowi skóra oraz czaszka, które wyceniane są wg międzynarodowej punktacji.

Ryś jest aktywny głównie nocami i porankami. W tym czasie poluje na swoje ofiary lub je gromadzi. Zazwyczaj poluje samotnie lub w parach, chociaż czasami można je spotkać w grupach do pięciu osobników. Ryś jest bardzo silnym i zwinnym drapieżnikiem, który potrafi skakać na duże odległości i bardzo szybko biegać. Jego szybkość może osiągnąć nawet 60 km/h! Ryś jest także doskonałym pływakiem i potrafi skakać na duże odległości.

Ryś jest ważnym elementem ekosystemu Karpat i we wschodniej Polsce. Jego obecność reguluje populacje innych zwierzat łownych oraz chroni przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się szkodników leśnych. Jest także ważnym elementem tradycyjnego łowiectwa i myślistwa oraz stanowi trofeum dla mysliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ryś w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

rant

inaczej kryza.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

róg

1) ogólna nazwa wyrostka (przeważnie są dwa) czołowego u pustorogich;
2) wabik na jelenia;
3) trąbka myśliwska zrobiona z rogu (najczęściej bawolego) lub metalowa.

rozładowanie

wyjęcie naboi z broni.

rzutkarz

myśliwy strzelający sportowo do rzutków.

róże

pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej

rozłoga

rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.