Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ryś

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z ciemniejszymi plamami na grzbiecie i po bokach. Koniec ogona i pędzelki na uszach czarne. Spód ciała i wewnętrzna strona nóg białe. Występuje w Karpatach i we wschodniej Polsce. Żyje pojedynczo łącząc się w pary tylko w okresie rui (luty-marzec). Ciąża trwa 72 dni. Samica rodzi 2-5 młodych, które karmi mlekiem przez 2-3 miesiące. Młode przebywają z matką 1 rok. Pokarmem rysi są zające, sarny, młode jelenie oraz ptactwo. Zwierz łowny. Trofeum stanowi skóra oraz czaszka, które wyceniane są wg międzynarodowej punktacji.

Ryś (Lynx lynx) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych, charakteryzujący się silnym i zwinnym ciałem. Dorosły osobnik osiąga długość od 70 do 130 cm, a jego ogon mierzy od 15 do 31 cm, przy masie ciała w przedziale od 16 do 38 kg. Wierzch ciała rysia jest szarorudy z ciemniejszymi plamami na grzbiecie i po bokach, natomiast spód ciała oraz wewnętrzna strona nóg są białe. Na uszach posiada pędzelki, a końcówka ogona jest czarna.

Ryś występuje głównie w Karpatach i we wschodniej Polsce. Jest samotnikiem, łączącym się w pary tylko przez krótki okres rui, który trwa od lutego do marca. Ciąża samic trwa 72 dni, a rodzić mogą od 2 do 5 młodych, które są karmione mlekiem przez 2-3 miesiące i pozostają pod opieką matki przez około rok. Gryzoń, sarna czy młody jeleń to typowe ofiary dla rysia.

Jest to zwierzę łowne, a jego trofeum stanowi skóra oraz czaszka, które są wyceniane zgodnie z międzynarodową punktacją. Ryś ma duże znaczenie ekologiczne, regulując populacje innych zwierząt łownych oraz przyczyniając się do ochrony lasów przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się szkodników leśnych.

Ryś jest symbolem tradycyjnego myślistwa i łowiectwa oraz stanowi ważny element dla myśliwych jako trofeum łowieckie. Jego obecność wpływa na zachowanie równowagi ekosystemu leśnego i jest ważnym elementem kulturowym regionów, gdzie występuje.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ryś w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rzutkarz

myśliwy strzelający sportowo do rzutków.

rozładowanie

wyjęcie naboi z broni.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

RWS, RWS (Rheinisch Westfalisches Sprengstoff A.G.)

zachodnioniemiecka fabryka produkująca wysokiej jakości amunicje myśliwską.

rozpórka

prawidło do suszenia skór futerkowych zwierząt łownych.

rant

inaczej kryza.

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.

ruja

okres godowy samic ssaków.

rozłoga

rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.

rogacz, kozioł

samiec samy.