Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rogować

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

Rogowanie to zachowanie, które występuje u zwierzyny płowej, takiej jak jelenie, sarny i daniele. Jest to zachowanie agresywne, w którym samce uderzają rogami w celu obrony swojego terytorium lub w celu zdobycia partnerki. Rogowanie może być również używane do walki między samcami o dominację. Samce mogą również rogować w celu ostrzegania innych samców przed wejściem na ich terytorium.

Rogowanie jest często widoczne w okresie godowym, gdy samce walczą o partnerki. Samce mogą również rogować w celu ostrzegania innych samców przed wejściem na ich terytorium. Rogowanie może być również używane do walki między samcami o dominację. Samce mogą również rogować w celu ostrzegania innych samców przed wejściem na ich terytorium.

Rogowanie może być bardzo głośne i może trwać od kilku sekund do kilku minut. Zazwyczaj samce stają naprzeciwko siebie i uderzają rogami, a następnie skaczą i obracają się wokół siebie, aby uniknąć ciosu. Rogowanie jest czasami poprzedzone postawieniem się twarzą w twarz i pokazaniem siły przez oba samce.

Rogowanie jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala myśliwym określić liczbę i rodzaj zwierzyny płowej na danym obszarze oraz pozwala im lepiej zrozumieć jej zachowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rogować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rapeta

noga dzika.

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

ruja

okres godowy samic ssaków.

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

rudel

stadko, stado saren

rant

inaczej kryza.