Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rogować

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

Rogowanie to zachowanie charakterystyczne dla zwierzyny płowej, takiej jak jelenie, sarny i daniele, polegające na uderzaniu rogami. Jest to zachowanie agresywne, które występuje głównie u samców i ma na celu obronę terytorium, zdobycie partnerki oraz walkę o dominację. Poza tym rogowanie może być również wykorzystywane do ostrzegania innych samców przed wtargnięciem na ich teren. Typowo obserwuje się je w okresie godowym, gdy samce konkurują o partnerki, jednakże może występować także w innych kontekstach.

Podczas rogowania samce stają naprzeciwko siebie i atakują się za pomocą rogów. Zachowanie to może być głośne i trwać od kilku sekund do kilku minut. Często też poprzedzone jest postawieniem się twarzą w twarz i pokazaniem siły przez oba samce. Charakterystyczne dla rogowania jest również skakanie i obracanie się wokół siebie w celu uniknięcia ciosu.

Rogowanie stanowi istotny element dla myśliwych, gdyż pozwala określić liczbę i rodzaj zwierzyny płowej na danym obszarze oraz lepiej zrozumieć ich zachowania, co ma istotne znaczenie w planowaniu polowań oraz zarządzaniu populacją zwierzyny płowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rogować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

rapcie

racice dzika.

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

rabiec

młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia

roczniak

zwierzę jednoroczne.