Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: repetować

repetować

po oddaniu strzału usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój, przesuwając ręcznie mechanizm zamka w repetierze.

Repetować to czynność, która polega na wymianie naboju w broni palnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku broni myśliwskiej, ponieważ po oddaniu strzału należy usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój. W przypadku broni repetierowej czynność ta jest wykonywana ręcznie, poprzez przesuwanie mechanizmu zamka.

Repetowanie jest ważnym elementem bezpieczeństwa podczas polowania. Przede wszystkim należy upewnić się, że lufa jest czysta i sucha, a także sprawdzić, czy nabój jest odpowiednio zamocowany. Następnie należy sprawdzić, czy mechanizm zamka działa prawidłowo i czy nie ma żadnych przeszkód w drodze do lufy. Po tych czynnościach można bezpiecznie oddać strzał.

Repetowanie jest szczególnie ważne dla myśliwych, ponieważ pozwala im na szybkie i skuteczne oddawanie strzałów. Dzięki temu mogą one skutecznie polować na zwierzynę i chronić swoje terytorium przed szkodnikami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj repetować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

rapeta

noga dzika.

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.