Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rykowisko

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

Rykowisko to termin związany z okresem godowym jeleni. Jest to specyficzny czas w roku, przypadający na drugą połowę września i pierwszą połowę października, kiedy jelenie prowadzą swoją rywalizację o partnerki i wyznaczają swoje terytoria poprzez charakterystyczne odgłosy nazywane rykiem. Podczas rykowiska jelenie rykują w celu przyciągnięcia samic i wykazania swej dominacji wobec innych samców.

Rykowisko jest kluczowym momentem dla myśliwych, którzy starają się pozyskać trofeum w postaci jelenia. Podczas tego okresu łowieckiego myśliwi obserwują zachowania jeleni oraz próbują wykorzystać ich tempo i wzajemne konflikty do skutecznego polowania.

Termin "rykowisko" może zostać podzielony na dwa rodzaje - rykowisko głośne oraz rykowisko ciche. Rykowisko głośne to typowy okres godowy, gdyż jelenie intensywnie rykają, co ułatwia ich lokalizację przez myśliwych. Natomiast rykowisko ciche występuje, gdy jelenie są nietypowo mało aktywne podczas swojego okresu godowego, co sprawia trudności w jego identyfikacji.

Warto także zauważyć, że okres rykowiska może być bardzo atrakcyjny dla miłośników przyrody, którzy chcą obserwować te fascynujące zachowania zwierząt w naturalnym środowisku. Dla nich to magiczny czas pełen emocji i dramatycznych sytuacji w życiu dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rykowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.

róg

1) ogólna nazwa wyrostka (przeważnie są dwa) czołowego u pustorogich;
2) wabik na jelenia;
3) trąbka myśliwska zrobiona z rogu (najczęściej bawolego) lub metalowa.

roczniak

zwierzę jednoroczne.

rzecznik dyscyplinarny

osoba prawna powoływana przez właściwe rady łowieckie. Do jego zadań należy przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela (zob. (...)

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.