Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rykowisko

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

Rykowisko to termin związany z okresem godowym jeleni. Jest to specyficzny czas w roku, przypadający na drugą połowę września i pierwszą połowę października, kiedy jelenie prowadzą swoją rywalizację o partnerki i wyznaczają swoje terytoria poprzez charakterystyczne odgłosy nazywane rykiem. Podczas rykowiska jelenie rykują w celu przyciągnięcia samic i wykazania swej dominacji wobec innych samców.

Rykowisko jest kluczowym momentem dla myśliwych, którzy starają się pozyskać trofeum w postaci jelenia. Podczas tego okresu łowieckiego myśliwi obserwują zachowania jeleni oraz próbują wykorzystać ich tempo i wzajemne konflikty do skutecznego polowania.

Termin "rykowisko" może zostać podzielony na dwa rodzaje - rykowisko głośne oraz rykowisko ciche. Rykowisko głośne to typowy okres godowy, gdyż jelenie intensywnie rykają, co ułatwia ich lokalizację przez myśliwych. Natomiast rykowisko ciche występuje, gdy jelenie są nietypowo mało aktywne podczas swojego okresu godowego, co sprawia trudności w jego identyfikacji.

Warto także zauważyć, że okres rykowiska może być bardzo atrakcyjny dla miłośników przyrody, którzy chcą obserwować te fascynujące zachowania zwierząt w naturalnym środowisku. Dla nich to magiczny czas pełen emocji i dramatycznych sytuacji w życiu dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rykowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rozpórka

prawidło do suszenia skór futerkowych zwierząt łownych.

rozkład

inaczej pokol.

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

rudel

stadko, stado saren

rozłoga

rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

repetować

po oddaniu strzału usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój, przesuwając ręcznie mechanizm zamka w repetierze.

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.