Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rykoszet

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

Rykoszet jest zjawiskiem występującym podczas strzelania, polegającym na odbiciu się śrutu lub kuli od twardych powierzchni lub innych przedmiotów. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja zarówno dla myśliwych, jak i osób otaczających, ponieważ może prowadzić do nieoczekiwanej zmiany kierunku lotu pocisku. Rykoszet może mieć miejsce w przypadku odbicia się śrutu lub kuli od skał, drzew, budynków lub innych trwałych obiektów, ale również od powierzchni wody lub lodu. W rezultacie pocisk może zmienić trajektorię lotu, często w sposób trudny do przewidzenia.

Dla myśliwych rykoszet stanowi istotne zagrożenie podczas polowań, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas strzelania. Konieczne jest unikanie oddawania strzałów w kierunku twardych powierzchni oraz celów znajdujących się blisko siebie. Dodatkowo, należy unikać celowania w obiekty leżące na dużej odległości, ponieważ istnieje ryzyko odbicia się pocisku od powierzchni wody lub lodu i trafienia innego celu. Aby zminimalizować ryzyko rykoszetu, myśliwi powinni dokładnie obserwować swoje otoczenie i stale upewniać się o braku twardych powierzchni, wody lub lodu w pobliżu celu.

Rykoszet może stanowić zagrożenie zarówno podczas polowań jak i strzelań na strzelnicy czy treningach strzeleckich. Dlatego także szkolenie myśliwskie uwzględniać powinno poszanowanie reguł bezpieczeństwa związanych z rykoszetem oraz umiejętność unikania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji podczas oddawania strzałów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rykoszet w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

rujka

glos wydawany przez byka łosia (rżenie) podczas pokrywania klępy.

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

rabiec

młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

rozkład

inaczej pokol.