Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rykoszet

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

Rykoszet jest zjawiskiem występującym podczas strzelania, polegającym na odbiciu się śrutu lub kuli od twardych powierzchni lub innych przedmiotów. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja zarówno dla myśliwych, jak i osób otaczających, ponieważ może prowadzić do nieoczekiwanej zmiany kierunku lotu pocisku. Rykoszet może mieć miejsce w przypadku odbicia się śrutu lub kuli od skał, drzew, budynków lub innych trwałych obiektów, ale również od powierzchni wody lub lodu. W rezultacie pocisk może zmienić trajektorię lotu, często w sposób trudny do przewidzenia.

Dla myśliwych rykoszet stanowi istotne zagrożenie podczas polowań, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas strzelania. Konieczne jest unikanie oddawania strzałów w kierunku twardych powierzchni oraz celów znajdujących się blisko siebie. Dodatkowo, należy unikać celowania w obiekty leżące na dużej odległości, ponieważ istnieje ryzyko odbicia się pocisku od powierzchni wody lub lodu i trafienia innego celu. Aby zminimalizować ryzyko rykoszetu, myśliwi powinni dokładnie obserwować swoje otoczenie i stale upewniać się o braku twardych powierzchni, wody lub lodu w pobliżu celu.

Rykoszet może stanowić zagrożenie zarówno podczas polowań jak i strzelań na strzelnicy czy treningach strzeleckich. Dlatego także szkolenie myśliwskie uwzględniać powinno poszanowanie reguł bezpieczeństwa związanych z rykoszetem oraz umiejętność unikania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji podczas oddawania strzałów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rykoszet w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.

repetować

po oddaniu strzału usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój, przesuwając ręcznie mechanizm zamka w repetierze.

rogacz, kozioł

samiec samy.

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.