Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rykoszet

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

Rykoszet jest szczególnie niebezpieczny dla myśliwych, ponieważ może spowodować nieoczekiwane i nieprzewidywalne skutki. Rykoszet może wystąpić, gdy śrut lub kula odbijają się od twardych powierzchni, takich jak skały, drzewa lub inne przedmioty. Może również wystąpić, gdy śrut lub kula odbijają się od powierzchni wody lub lodu. W takim przypadku kierunek lotu pocisku może zostać zmieniony, co może stać się przyczyną wpadku.

Myśliwi muszą być bardzo ostrożni podczas polowania i zawsze powinni upewnić się, że nie ma żadnych twardych powierzchni ani wody lub lodu w pobliżu celu. Powinni również unikać strzelania do celów znajdujących się blisko siebie, ponieważ istnieje ryzyko, że śrut lub kula odbije się od jednego celu i trafi w drugi. Myśliwi powinni również unikać strzelania do celów znajdujących się na dużej odległości, ponieważ istnieje ryzyko, że śrut lub kula odbije się od powierzchni wody lub lodu i trafi w inny cel.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z rykoszetem, myśliwi powinni uważnie obserwować swoje otoczenie i upewnić się, że nie ma żadnych twardych powierzchni ani wody lub lodu w pobliżu celu. Powinni również unikać strzelania do celów znajdujących się blisko siebie oraz strzelania do celów na dużej odległości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rykoszet w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

rzutkarz

myśliwy strzelający sportowo do rzutków.

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

rudel

stadko, stado saren

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

rzecznik dyscyplinarny

osoba prawna powoływana przez właściwe rady łowieckie. Do jego zadań należy przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela (zob. (...)