Definicja hasła: regulamin polowań
- regulamin polowań
zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie indywidualne, IV - Polowanie zbiorowe, V - Rozstrzyganie spornych strzałów, VI - Polowania z ptakami łowczymi, VII - Kary.
Regulamin polowań jest dokumentem, który określa zasady postępowania na polowaniach. Zawiera on szczegółowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, zachowania i obowiązków uczestników polowań. Regulamin składa się z siedmiu rozdziałów, które obejmują przepisy ogólne, przepisy dotyczące bezpieczeństwa na polowaniach, polowanie indywidualne, polowanie zbiorowe, rozstrzyganie spornych strzałów, polowania z ptakami łowczymi oraz kary.
Pierwszy rozdział regulaminu dotyczy przepisów ogólnych i określa m.in. czas trwania polowań, rodzaje broni i amunicji dozwolone na polowaniu oraz obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień do udziału w polowaniu. Drugi rozdział regulaminu skupia się na przepisach dotyczących bezpieczeństwa na polowaniach. Określa on m.in., że uczestnicy muszą być odpowiednio ubrani i wyposażeni w sprzęt ochronny oraz że należy stosować się do wszelkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.
Trzeci rozdział regulaminu dotyczy polowań indywidualnych i określa m.in., jakie dzikie zwierzyny można łowić indywidualnie oraz jakie są dopuszczalne metody połowu. Czwarty rozdział regulaminu skupia się na polowaniach zbiorowych i określa m.in., jakie dzikie zwierzyny można łowić w grupie oraz jakie są dopuszczalne metody połowu. Piąty rozdział regulaminu dotyczy rozstrzygania spornych strzałów i określa m.in., kto ma prawo do dzikich zwierzyn po strzałach niespornych oraz jak powinny być one podliczone.
Szesnasty rozdział regulaminu dotyczy polowań z ptakami łowczymi i określa m.in., jakie ptaki łowne są do tego dopuszczone oraz jak powinny być one uwiązywane i prowadzone podczas polowań. Ostatni rozdział regulaminu dotyczy kar i określa m.in., jakie sankcje grozić mogą uczestnikom naruszenia przeznaczonego im postanowieniom regulaminu.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj regulamin polowań w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę R
- róże
pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej
- rohatyna
dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.
- rozrzut
odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)
- rojst
miejsce bagniste, grząskie, porosłe mchem, krzewinkami i karłowatymi drzewami; ulubione miejsce przebywania łosia.
- rękawica sokolnicza
rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.
- róża daszkowa
róża o kształcie spadzistym.
- raciczki, raciczki, szpile
wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.
- rozkład
inaczej pokol.
- rozdęcie
uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)
- róg
1) ogólna nazwa wyrostka (przeważnie są dwa) czołowego u pustorogich;
2) wabik na jelenia;
3) trąbka myśliwska zrobiona z rogu (najczęściej bawolego) lub metalowa.