Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozłoga

rozłoga

rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.

Rozłoga to szczególny rodzaj miary, która jest używana do określenia rozpiętości tyk poroża zwierzyny płowej. Jest to mierzona w najszerszym rozwarciu, co oznacza, że wymiar ten jest mierzony od jednego końca do drugiego. Mierzy się go zazwyczaj w centymetrach lub calach. Rozłoga jest często używana przez myśliwych do określenia wielkości i wieku zwierzyny płowej.

Rozłoga może być również używana do określenia wartości trofeum. W przypadku dzików, rozłoga jest często uważana za ważny czynnik w ocenie wartości trofeum. Im większa rozłoga, tym większa wartość trofeum. W przypadku danieli, rozłoga jest równie ważna, ale może być mniej istotna niż inne cechy, takie jak kolor i kształt rogów.

Rozłoga może być również uważana za ważny czynnik w ocenie stanu zdrowia zwierzyny płowej. Zazwyczaj im większa rozpiętość tyk poroża, tym lepszy stan zdrowia ma zwierzyna. Myśliwi mogą również uważnie obserwować rozpiętość tyk poroża, aby ocenić czy dana zwierzyna jest w dobrym stanie fizycznym i czy może być łowiona bezpiecznie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozłoga w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

roczniak

zwierzę jednoroczne.

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

rzecznik dyscyplinarny

osoba prawna powoływana przez właściwe rady łowieckie. Do jego zadań należy przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela (zob. (...)

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.

rabiec

młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.

rudel

stadko, stado saren