Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozłoga

rozłoga

rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.

Rozłoga to rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej, mierzona w najszerszym rozwarciu. Jest to istotna miara dla myśliwych, pozwalająca określić wielkość i wiek zwierzyny płowej. Mierzy się ją zazwyczaj w centymetrach lub calach. Rozłoga jest również ważnym czynnikiem oceny wartości trofeum, zwłaszcza przy dzikach, gdzie większa rozłoga zwiększa wartość trofeum. W przypadku danieli może być mniej istotna niż inne cechy rogów, takie jak kolor i kształt, jednak wciąż odgrywa istotną rolę. Dodatkowo, rozłoga może być także istotnym wskaźnikiem stanu zdrowia zwierzyny płowej - im większa rozpiętość tyk poroża, tym lepszy stan zdrowia zwierzyny. Dlatego myśliwi mogą obserwować tę miarę, aby ocenić możliwość bezpiecznego polowania oraz ogólny stan fizyczny zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozłoga w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

rzecznik dyscyplinarny

osoba prawna powoływana przez właściwe rady łowieckie. Do jego zadań należy przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela (zob. (...)

rojst

miejsce bagniste, grząskie, porosłe mchem, krzewinkami i karłowatymi drzewami; ulubione miejsce przebywania łosia.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.