Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rujka

rujka

glos wydawany przez byka łosia (rżenie) podczas pokrywania klępy.

Rujka to okres, podczas którego byki łosia wydają charakterystyczne dźwięki, zwane rżeniem, w celu przyciągnięcia samic i wzmocnienia swojego terytorium przed rywalami. Jest to także okres intensywnego zachowania godowego u łosi. Rujka u byków łosia zazwyczaj trwa od połowy września do końca października i jest kluczowym momentem w cyklu rozrodczym tych zwierząt.

Podczas rujki byki łosia stają się bardziej aktywne i agresywne. Wytwarzają charakterystyczne zapachy, tzw. feromony, które przyciągają kobiety oraz odstrasza inne samce. Rżenie stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych dźwięków towarzyszących temu okresowi - jest głośne, niskie i donośne.

Rujka odgrywa istotną rolę w regulowaniu populacji łosiowej poprzez kontrolowanie reprodukcji. Podczas tego czasu dochodzi do skomplikowanych zachowań społecznych między bykami i samicami oraz rywalizacji o możliwość rozrodu. Cały proces rujki jest fascynującym przykładem adaptacji zwierząt do zmieniających się warunków środowiskowych i biologicznych potrzeb reprodukcyjnych.

Warto zauważyć, że rujka ma istotny wpływ również na obserwacje w terenie przez myśliwych i entuzjastów przyrody. Dźwięki rżenia oraz zachowania łosi podczas rujki są często obiektem zainteresowania obserwatorów przyrody oraz pasjonatów dzikiej fauny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rujka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

RWS, RWS (Rheinisch Westfalisches Sprengstoff A.G.)

zachodnioniemiecka fabryka produkująca wysokiej jakości amunicje myśliwską.

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

rudel

stadko, stado saren

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

rozkład

inaczej pokol.

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).