Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ryk

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

Ryk jest głosem wydawanym przez jelenie byki w okresie rykowiska. Jest to okres, w którym samce walczą o dostęp do samic. Ryk jest głośnym, donośnym i potężnym dźwiękiem, który może być słyszany na odległość nawet kilku kilometrów. Jest to sposób na zaprezentowanie swojej siły i zdolności do obrony terytorium oraz samic. Byk ryczy, aby ostrzec inne samce, że jest silny i gotowy do walki o samice.

Ryk jest także sposobem na zaprezentowanie swojego statusu społecznego. Samce ustalają hierarchię poprzez rykowanie i w ten sposób określają swoje miejsce w stadzie. Samce silniejsze i bardziej doświadczone mają tendencję do rykania głośniej i częściej niż mniej doświadczone samce.

Ryk jest także sposobem na komunikację między samicami a samcami. Samice mogą reagować na ryk byka, aby określić, czy są one zainteresowane w parowaniu się z nim. Ryk może być także używany przez samice do ostrzegania innych samic o obecności silnego samca w pobliżu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ryk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

rujka

glos wydawany przez byka łosia (rżenie) podczas pokrywania klępy.

repetować

po oddaniu strzału usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój, przesuwając ręcznie mechanizm zamka w repetierze.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

rant

inaczej kryza.

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.