Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rożeniec

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

Rożeniec (Marmaronetta angustirostris) – ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Charakteryzuje się długością ciała do 73 cm oraz rozpiętością skrzydeł do 92 cm. W Polsce jest to nieliczny przelotny ptak łowny.

Rożeniec zamieszkuje obszary wodne o płytkich słodkowodnych lub słonawych zbiornikach, takich jak mokradła, stawy, czy bagna. Jego ubarwienie upierzenia jest zróżnicowane w zależności od płci, a samice cechują się brązowym upierzeniem, podczas gdy samce posiadają bardziej kontrastujące barwy.

Jako ptak łowny rożeniec cieszy się ograniczeniami i ochroną prawno-ustrojową. Polowania na ten gatunek podlegają rygorystycznym przepisom określonym w ustawie o ochronie przyrody, wymagającym specjalnego zezwolenia oraz respektowania okresów ochronnych.

Ze względu na swoją niewielką liczebność i specyficzne wymagania środowiskowe, rożeniec jest przedmiotem zainteresowania naukowców zajmujących się ochroną ptaków wodnych. Odnalezienie i utrzymanie odpowiednich siedlisk dla tego gatunku stanowi istotny cel działań mających na celu zachowanie różnorodności biologicznej obszarów mokradeł.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rożeniec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

ruja

okres godowy samic ssaków.

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

rzutkarz

myśliwy strzelający sportowo do rzutków.

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

róże

pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.