Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: roczniak

roczniak

zwierzę jednoroczne.

Roczniak to określenie używane w łowiectwie, aby opisać zwierzę jednoroczne. Oznacza to, że zwierzę to jest dorosłe i gotowe do polowania po upływie jednego roku od momentu narodzin. Zazwyczaj są to młode dzikie zwierzęta, które nie mają jeszcze doświadczenia w polowaniu i są bardziej podatne na strzały myśliwego. Roczniaki są często wykorzystywane przez myśliwych do polowań, ponieważ są one łatwiejsze do złapania niż starsze zwierzęta.

Roczniaki są również często wykorzystywane przez myśliwych do hodowli. Służy to do utrzymania populacji dzikich zwierząt na odpowiednim poziomie. Myśliwi mogą również wykorzystać roczniaki do oceny stanu populacji dzikich zwierząt w określonym obszarze. Dzięki temu mogą oni lepiej planować swoje polowania i zapewnić, że populacja nie będzie nadmiernie wykorzystywana.

Roczniaki są również czasami uważane za bardziej etyczne formy polowań, ponieważ są one mniej doświadczone i bardziej podatne na strzały myśliwego. Jednak należy pamiętać, że polowanie na roczniaki może być trudniejsze niż na starsze zwierzęta, ponieważ są one mniej dobrze ukryte i mogą być trudniejsze do zauważenia przez myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj roczniak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rozpórka

prawidło do suszenia skór futerkowych zwierząt łownych.

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

rozkład

inaczej pokol.

rant

inaczej kryza.

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.

rujka

glos wydawany przez byka łosia (rżenie) podczas pokrywania klępy.

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)