Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: roczniak

roczniak

zwierzę jednoroczne.

Roczniak to określenie używane w łowiectwie, aby opisać zwierzę jednoroczne. Oznacza to, że zwierzę to jest dorosłe i gotowe do polowania po upływie jednego roku od momentu narodzin. Zazwyczaj są to młode dzikie zwierzęta, które nie mają jeszcze doświadczenia w polowaniu i są bardziej podatne na strzały myśliwego. Roczniaki są często wykorzystywane przez myśliwych do polowań, ponieważ są one łatwiejsze do złapania niż starsze zwierzęta.

Roczniaki są również często wykorzystywane przez myśliwych do hodowli. Służy to do utrzymania populacji dzikich zwierząt na odpowiednim poziomie. Myśliwi mogą również wykorzystać roczniaki do oceny stanu populacji dzikich zwierząt w określonym obszarze. Dzięki temu mogą oni lepiej planować swoje polowania i zapewnić, że populacja nie będzie nadmiernie wykorzystywana.

Roczniaki są również czasami uważane za bardziej etyczne formy polowań, ponieważ są one mniej doświadczone i bardziej podatne na strzały myśliwego. Jednak należy pamiętać, że polowanie na roczniaki może być trudniejsze niż na starsze zwierzęta, ponieważ są one mniej dobrze ukryte i mogą być trudniejsze do zauważenia przez myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj roczniak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

rozkład

inaczej pokol.

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

roczniak

zwierzę jednoroczne.