Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: roczniak

roczniak

zwierzę jednoroczne.

Roczniak - zwierzę jednoroczne, które osiąga dojrzałość płciową, będąc gotowym do odłowienia po upływie jednego roku od momentu narodzin. W kontekście łowieckim roczniaki są zwykle młodymi dzikimi zwierzętami, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w polowaniu i są bardziej podatne na działania myśliwych. Myśliwi często wykorzystują roczniaki do polowań, gdyż są one łatwiejsze do schwytania niż starsze osobniki. Dodatkowo mogą być używane do hodowli w celu utrzymania populacji dzikich zwierząt na właściwym poziomie. Poza zagadnieniami praktycznymi, polowanie na roczniaki może być również rozważane z etycznego punktu widzenia, gdyż młode zwierzęta są mniej doświadczone i podatne na strzały myśliwego. Niemniej jednak, polowanie na roczniaki może być trudniejsze ze względu na ich mniejsze doświadczenie łowieckie oraz większą podatność na zauważenie przez myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj roczniak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

RWS, RWS (Rheinisch Westfalisches Sprengstoff A.G.)

zachodnioniemiecka fabryka produkująca wysokiej jakości amunicje myśliwską.

rozkład

inaczej pokol.

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

ruja

okres godowy samic ssaków.

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.

rogacz, kozioł

samiec samy.

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)