Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: roczniak

roczniak

zwierzę jednoroczne.

Roczniak - zwierzę jednoroczne, które osiąga dojrzałość płciową, będąc gotowym do odłowienia po upływie jednego roku od momentu narodzin. W kontekście łowieckim roczniaki są zwykle młodymi dzikimi zwierzętami, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w polowaniu i są bardziej podatne na działania myśliwych. Myśliwi często wykorzystują roczniaki do polowań, gdyż są one łatwiejsze do schwytania niż starsze osobniki. Dodatkowo mogą być używane do hodowli w celu utrzymania populacji dzikich zwierząt na właściwym poziomie. Poza zagadnieniami praktycznymi, polowanie na roczniaki może być również rozważane z etycznego punktu widzenia, gdyż młode zwierzęta są mniej doświadczone i podatne na strzały myśliwego. Niemniej jednak, polowanie na roczniaki może być trudniejsze ze względu na ich mniejsze doświadczenie łowieckie oraz większą podatność na zauważenie przez myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj roczniak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

rozładowanie

wyjęcie naboi z broni.

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.

ruja

okres godowy samic ssaków.

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

rogacz, kozioł

samiec samy.

rojst

miejsce bagniste, grząskie, porosłe mchem, krzewinkami i karłowatymi drzewami; ulubione miejsce przebywania łosia.

rzecznik dyscyplinarny

osoba prawna powoływana przez właściwe rady łowieckie. Do jego zadań należy przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela (zob. (...)