Definicja hasła: rozmnażanie
- rozmnażanie
wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.
Rozmnażanie w kontekście łowieckim odnosi się do procesu reprodukcji zwierząt, który zapewnia ciągłość populacji danej gatunku. Jest to istotna cecha życia, umożliwiająca przetrwanie. W środowisku naturalnym rozmnażanie odbywa się na różne sposoby w zależności od gatunku zwierząt. Może być to rozmnażanie płciowe, polegające na połączeniu gamet męskich i żeńskich, lub rozmnażanie bezpłciowe, gdzie potomstwo powstaje z pojedynczej komórki rodzicielskiej.
W kontekście łowiectwa rozmnażanie jest istotnym czynnikiem zarządzania populacjami dzikich zwierząt. Łowcy i zarządcy polowań muszą brać pod uwagę procesy reprodukcyjne zwierząt łownych przy podejmowaniu decyzji dotyczących polowań i innych praktyk związanych z gospodarowaniem populacjami.
Ponadto, dla myśliwych ważne jest także rozumienie cyklu rozrodczego zwierząt łownych w celu skutecznego monitorowania stanu populacji oraz określania odpowiednich okresów ochronnych, aby zapewnić trwałość i równowagę ekosystemu łowieckiego. Zrozumienie rozmnażania zwierząt ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowych i zrównoważonych populacji dzikich oraz zapewnienia długoterminowej trwałości polowań i użytkowania dziczyzny.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozmnażanie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę R
- rusznikarstwo
wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.
- rykowisko
okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.
- ruszyć
wypędzić zwierzynę z jej ostoi.
- rozerwanie
uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).
- repetować
po oddaniu strzału usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój, przesuwając ręcznie mechanizm zamka w repetierze.
- rozrzut
odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)
- rozłoga
rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.
- rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)
ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.
- ryk
głos jelenia byka w okresie rykowiska.