Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozmnażanie

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

Rozmnażanie w kontekście łowieckim odnosi się do procesu reprodukcji zwierząt, który zapewnia ciągłość populacji danej gatunku. Jest to istotna cecha życia, umożliwiająca przetrwanie. W środowisku naturalnym rozmnażanie odbywa się na różne sposoby w zależności od gatunku zwierząt. Może być to rozmnażanie płciowe, polegające na połączeniu gamet męskich i żeńskich, lub rozmnażanie bezpłciowe, gdzie potomstwo powstaje z pojedynczej komórki rodzicielskiej.

W kontekście łowiectwa rozmnażanie jest istotnym czynnikiem zarządzania populacjami dzikich zwierząt. Łowcy i zarządcy polowań muszą brać pod uwagę procesy reprodukcyjne zwierząt łownych przy podejmowaniu decyzji dotyczących polowań i innych praktyk związanych z gospodarowaniem populacjami.

Ponadto, dla myśliwych ważne jest także rozumienie cyklu rozrodczego zwierząt łownych w celu skutecznego monitorowania stanu populacji oraz określania odpowiednich okresów ochronnych, aby zapewnić trwałość i równowagę ekosystemu łowieckiego. Zrozumienie rozmnażania zwierząt ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowych i zrównoważonych populacji dzikich oraz zapewnienia długoterminowej trwałości polowań i użytkowania dziczyzny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozmnażanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

rogacz, rogacz, kozioł

samiec samy.

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.