Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozmnażanie

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

Rozmnażanie w kontekście łowieckim odnosi się do procesu reprodukcji zwierząt, który zapewnia ciągłość populacji danej gatunku. Jest to istotna cecha życia, umożliwiająca przetrwanie. W środowisku naturalnym rozmnażanie odbywa się na różne sposoby w zależności od gatunku zwierząt. Może być to rozmnażanie płciowe, polegające na połączeniu gamet męskich i żeńskich, lub rozmnażanie bezpłciowe, gdzie potomstwo powstaje z pojedynczej komórki rodzicielskiej.

W kontekście łowiectwa rozmnażanie jest istotnym czynnikiem zarządzania populacjami dzikich zwierząt. Łowcy i zarządcy polowań muszą brać pod uwagę procesy reprodukcyjne zwierząt łownych przy podejmowaniu decyzji dotyczących polowań i innych praktyk związanych z gospodarowaniem populacjami.

Ponadto, dla myśliwych ważne jest także rozumienie cyklu rozrodczego zwierząt łownych w celu skutecznego monitorowania stanu populacji oraz określania odpowiednich okresów ochronnych, aby zapewnić trwałość i równowagę ekosystemu łowieckiego. Zrozumienie rozmnażania zwierząt ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowych i zrównoważonych populacji dzikich oraz zapewnienia długoterminowej trwałości polowań i użytkowania dziczyzny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozmnażanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

repetować

po oddaniu strzału usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój, przesuwając ręcznie mechanizm zamka w repetierze.

rogacz, kozioł

samiec samy.

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.

róg

1) ogólna nazwa wyrostka (przeważnie są dwa) czołowego u pustorogich;
2) wabik na jelenia;
3) trąbka myśliwska zrobiona z rogu (najczęściej bawolego) lub metalowa.

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)