Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rzutek

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. strzelnica rzutkowa).

Rzutek to krążek wykonany z łupliwego materiału, służący jako cel podczas strzelania sportowego z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są często używane do trenowania celności strzałów myśliwskich i są wystrzeliwane za pomocą specjalnych maszyn, tak zwanych strzelnic rzutkowych. Miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim składa się z strzelnicy rzutkowej, która może obejmować oś myśliwską, krąg myśliwski oraz bażanta, a także osie do strzelania zająca, dzika i rogacza.

Rzutki są istotnym elementem treningu i rywalizacji w dziedzinie strzelectwa myśliwskiego, ponieważ pozwalają na doskonalenie umiejętności celowania i trafiania w ruchome cele. Wyrzucanie rzutek za pomocą maszyn jest również często wykorzystywane podczas polowań symulowanych, co pozwala na realistyczne przeszkolenie myśliwych w środowisku zbliżonym do naturalnego.

Strzelnica rzutkowa, gdzie odbywają się zawody w strzelaniu myśliwskim, zapewnia odpowiednie warunki do przeprowadzenia rywalizacji oraz testowania umiejętności strzeleckich. To miejsce umożliwiać może organizację różnorodnych konkurencji oraz symulowanie różnych scenariuszy polowań, co daje zawodnikom możliwość doskonalenia swoich umiejętności w zróżnicowanych warunkach terenowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rzutek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rapcie

racice dzika.

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

rabiec

młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

rant

inaczej kryza.

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

ruja

okres godowy samic ssaków.

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.

rujka

glos wydawany przez byka łosia (rżenie) podczas pokrywania klępy.

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)