Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozrzut

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu nr 6 (2,5 mm) jest 2 razy większy niż śrutu nr 1 (3,75 mm). Rozrzut śrutu nr 1 wystrzelonego z broni dobrej jakości przy odległościach: 15 m - koło o średnicy 20 cm, 30 m- koło o średnicy 59 cm, 50 m - koło o średnicy 100 cm (zob. pokrycie). Rozrzut pocisków kulowych z broni o lufach gładkich decyduje o jej przydatności do polowania na grubą zwierzynę. Średnica koła (tarczy), w którym znalazły się trzy kule wystrzelone z odległości 35 m wyznacza ocenę: 7 cm - celująca, 10 cm - bardzo dobra, 17 cm - dobra, 24 cm - dostateczna.

Rozrzut to odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru w momencie strzału. W przypadku broni lufowanej, rozrzut pocisków kulowych zależy od wielu czynników, takich jak jakość lufy, długość i zakończenie lufy, rodzaj i grubość prochu, waga i kształt pocisku oraz jego prędkość. Przy strzale z broni o lufach gładkich, rozrzut pocisków kulowych wynosi około 10 cm przy odległości 15 m, około 30 cm przy odległości 30 m i około 50 cm przy odległości 50 m.

Rozrzut śrutu zależy od jakości broni, grubości śrutu oraz odległości strzału. Przy strzale z broni o lufach gładkich, rozrzut śrutu nr 6 (2,5 mm) jest 2 razy większy niż śrutu nr 1 (3,75 mm). Na przykład rozrzut śrutu nr 1 wystrzelonego z broni dobrej jakości przy odległościach wynosi: 15 m - koło o średnicy 20 cm, 30 m - koło o średnicy 59 cm, 50 m - koło o średnicy 100 cm.

Ponadto rozrzut to także ważny parametr broni myśliwskiej i amunicji decydujący o skuteczności polowań na grubą zwierzynę. Im większy rozrzut, tym trudniej trafić w cel. W praktyce myśliwskiej istnieje tabela Wissmanna określająca minimalną liczbę trafień potrzebną do natychmiastowego ubicia zwierzyny drobnej w zależności od przeciętnej odległości strzału. Dodatkowo istnieje kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej, które jest określane procentem śrutu trafiającego w tarczę o konkretnej średnicy przy strzale z określonej odległości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozrzut w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

rozpórka

prawidło do suszenia skór futerkowych zwierząt łownych.

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.