Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozrzut

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu nr 6 (2,5 mm) jest 2 razy większy niż śrutu nr 1 (3,75 mm). Rozrzut śrutu nr 1 wystrzelonego z broni dobrej jakości przy odległościach: 15 m - koło o średnicy 20 cm, 30 m- koło o średnicy 59 cm, 50 m - koło o średnicy 100 cm (zob. pokrycie). Rozrzut pocisków kulowych z broni o lufach gładkich decyduje o jej przydatności do polowania na grubą zwierzynę. Średnica koła (tarczy), w którym znalazły się trzy kule wystrzelone z odległości 35 m wyznacza ocenę: 7 cm - celująca, 10 cm - bardzo dobra, 17 cm - dobra, 24 cm - dostateczna.

Rozrzut to odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru w momencie strzału. W przypadku broni lufowanej, rozrzut pocisków kulowych zależy od wielu czynników, takich jak jakość lufy, długość i zakończenie lufy, rodzaj i grubość prochu, waga i kształt pocisku oraz jego prędkość. Przy strzale z broni o lufach gładkich, rozrzut pocisków kulowych wynosi około 10 cm przy odległości 15 m, około 30 cm przy odległości 30 m i około 50 cm przy odległości 50 m.

Rozrzut śrutu zależy od jakości broni, grubości śrutu oraz odległości strzału. Przy strzale z broni o lufach gładkich, rozrzut śrutu nr 6 (2,5 mm) jest 2 razy większy niż śrutu nr 1 (3,75 mm). Na przykład rozrzut śrutu nr 1 wystrzelonego z broni dobrej jakości przy odległościach wynosi: 15 m - koło o średnicy 20 cm, 30 m - koło o średnicy 59 cm, 50 m - koło o średnicy 100 cm.

Ponadto rozrzut to także ważny parametr broni myśliwskiej i amunicji decydujący o skuteczności polowań na grubą zwierzynę. Im większy rozrzut, tym trudniej trafić w cel. W praktyce myśliwskiej istnieje tabela Wissmanna określająca minimalną liczbę trafień potrzebną do natychmiastowego ubicia zwierzyny drobnej w zależności od przeciętnej odległości strzału. Dodatkowo istnieje kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej, które jest określane procentem śrutu trafiającego w tarczę o konkretnej średnicy przy strzale z określonej odległości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozrzut w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rzutkarz

myśliwy strzelający sportowo do rzutków.

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rozkład

inaczej pokol.

rapeta

noga dzika.

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.