Definicja hasła: rozrzut
- rozrzut
odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu nr 6 (2,5 mm) jest 2 razy większy niż śrutu nr 1 (3,75 mm). Rozrzut śrutu nr 1 wystrzelonego z broni dobrej jakości przy odległościach: 15 m - koło o średnicy 20 cm, 30 m- koło o średnicy 59 cm, 50 m - koło o średnicy 100 cm (zob. pokrycie). Rozrzut pocisków kulowych z broni o lufach gładkich decyduje o jej przydatności do polowania na grubą zwierzynę. Średnica koła (tarczy), w którym znalazły się trzy kule wystrzelone z odległości 35 m wyznacza ocenę: 7 cm - celująca, 10 cm - bardzo dobra, 17 cm - dobra, 24 cm - dostateczna.
Rozrzut to odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru w momencie strzału. W przypadku broni lufowanej, rozrzut pocisków kulowych zależy od wielu czynników, takich jak jakość lufy, długość i zakończenie lufy, rodzaj i grubość prochu, waga i kształt pocisku oraz jego prędkość. Przy strzale z broni o lufach gładkich, rozrzut pocisków kulowych wynosi około 10 cm przy odległości 15 m, około 30 cm przy odległości 30 m i około 50 cm przy odległości 50 m.
Rozrzut śrutu zależy od jakości broni, grubości śrutu oraz odległości strzału. Przy strzale z broni o lufach gładkich, rozrzut śrutu nr 6 (2,5 mm) jest 2 razy większy niż śrutu nr 1 (3,75 mm). Na przykład rozrzut śrutu nr 1 wystrzelonego z broni dobrej jakości przy odległościach wynosi: 15 m - koło o średnicy 20 cm, 30 m - koło o średnicy 59 cm, 50 m - koło o średnicy 100 cm.
Ponadto rozrzut to także ważny parametr broni myśliwskiej i amunicji decydujący o skuteczności polowań na grubą zwierzynę. Im większy rozrzut, tym trudniej trafić w cel. W praktyce myśliwskiej istnieje tabela Wissmanna określająca minimalną liczbę trafień potrzebną do natychmiastowego ubicia zwierzyny drobnej w zależności od przeciętnej odległości strzału. Dodatkowo istnieje kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej, które jest określane procentem śrutu trafiającego w tarczę o konkretnej średnicy przy strzale z określonej odległości.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozrzut w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę R
- rzucać
o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.
- rabiec
młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia
- rohatyna
dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.
- ryś, ryś (Felis lynx L.)
drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)
- rozbić się
o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.
- rakieta
podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.
- rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)
ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.
- rogi
wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)
- rozkład
inaczej pokol.
- rozmnażanie
wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.