Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rohatyna

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

Rohatyna to jedna z najstarszych broni myśliwskich, wywodząca się z średniowiecznych włóczni. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego grota zaopatrzonego w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę, służące do przytrzymywania ofiary i uniemożliwiania jej ucieczki. Broń ta ma długość około 220 cm i jest prostą, drzewcowa, wyposażoną w szeroki grot. Rohatyna była powszechnie używana przez myśliwych do polowań na duże zwierzęta, takie jak jelenie czy daniele.

Ponadto rohatyna była wykorzystywana również do walki wręcz. Nie tylko myśliwi korzystali z tego rodzaju broni - żołnierze używali jej do ataku na konie lub inne zwierzęta bojowe, a nawet gladiatorzy używali jej do walk na arenach w starożytnym Rzymie. W XVIII i XIX wieku rohatyna cieszyła się popularnością w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie również spotykała się z zastosowaniem w polowaniach oraz jako broń bojowa.

Warto również wspomnieć o udziale rohatyny w historii - była ona popularna w armii rosyjskiej podczas I Wojny Światowej, uważana za skuteczną broń bojową. Oto jak historia rohatyny ukazuje jej wszechstronne możliwości: od narzędzia do polowań, poprzez broń myśliwską, aż po instrument walki wręcz oraz militarne zastosowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rohatyna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

roczniak

zwierzę jednoroczne.

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

róże

pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

rozkład

inaczej pokol.

rogacz, kozioł

samiec samy.

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.