Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rohatyna

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

Rohatyna to jedna z najstarszych broni myśliwskich, która wywodzi się z średniowiecznych włóczni. Jest to długa, prosta broń drzewcowa o długości ok. 220 cm, zakończona szerokim grotem. Grot ten jest zaopatrzony w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę, które służą do przytrzymywania ofiary i uniemożliwiają jej ucieczkę. Rohatyna była często używana przez myśliwych do polowań na duże zwierzęta, takie jak jelenie, daniele i inne.

Rohatyna była również używana do walki wręcz. Była ona czasami używana przez żołnierzy do walki wręcz, a także do ataku na konie i inne zwierzęta bojowe. W starożytnym Rzymie rohatyny były czasami używane przez gladiatorów do walki na arenach.

Rohatyna była również popularna w Europie Środkowej i Wschodniej w XVIII i XIX wieku. Była ona czasami używana przez myśliwych do polowania na duże zwierzęta, takie jak jelenie i daniele. Była również popularna w armii rosyjskiej podczas I Wojny Światowej, gdzie była uważana za skuteczną broń bojową.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rohatyna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rapcie

racice dzika.

rujka

glos wydawany przez byka łosia (rżenie) podczas pokrywania klępy.

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.

rabiec

młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

ruja

okres godowy samic ssaków.

rozkład

inaczej pokol.

RWS, RWS (Rheinisch Westfalisches Sprengstoff A.G.)

zachodnioniemiecka fabryka produkująca wysokiej jakości amunicje myśliwską.