Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rohatyna

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

Rohatyna to jedna z najstarszych broni myśliwskich, która wywodzi się z średniowiecznych włóczni. Jest to długa, prosta broń drzewcowa o długości ok. 220 cm, zakończona szerokim grotem. Grot ten jest zaopatrzony w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę, które służą do przytrzymywania ofiary i uniemożliwiają jej ucieczkę. Rohatyna była często używana przez myśliwych do polowań na duże zwierzęta, takie jak jelenie, daniele i inne.

Rohatyna była również używana do walki wręcz. Była ona czasami używana przez żołnierzy do walki wręcz, a także do ataku na konie i inne zwierzęta bojowe. W starożytnym Rzymie rohatyny były czasami używane przez gladiatorów do walki na arenach.

Rohatyna była również popularna w Europie Środkowej i Wschodniej w XVIII i XIX wieku. Była ona czasami używana przez myśliwych do polowania na duże zwierzęta, takie jak jelenie i daniele. Była również popularna w armii rosyjskiej podczas I Wojny Światowej, gdzie była uważana za skuteczną broń bojową.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rohatyna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

RWS, RWS (Rheinisch Westfalisches Sprengstoff A.G.)

zachodnioniemiecka fabryka produkująca wysokiej jakości amunicje myśliwską.

roczniak

zwierzę jednoroczne.

rogacz, rogacz, kozioł

samiec samy.

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rozpórka

prawidło do suszenia skór futerkowych zwierząt łownych.

repetować

po oddaniu strzału usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój, przesuwając ręcznie mechanizm zamka w repetierze.

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

rzecznik dyscyplinarny

osoba prawna powoływana przez właściwe rady łowieckie. Do jego zadań należy przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela (zob. (...)

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.