Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: róża

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

Róża to pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej. Jest to widoczny na zewnątrz element anatomiczny, charakterystyczny dla danego gatunku. Róża jest często mylona z brewią, jednak różni się od niej kształtem i umiejscowieniem. U niektórych ptaków, takich jak głuszec czy cietrzew, róża występuje jako czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca. Oznacza to, że róża może być bardzo duża i wyraźna u niektórych gatunków ptaków, a u innych może być mniejsza i trudniejsza do zauważenia.

Róża ma znaczenie w kontekście łowiectwa, ponieważ pozwala określić gatunek zwierzyny płowej, na którą polują łowcy. Dodatkowo jest uważana za oznakę mocy i siły samca danego gatunku i może być używana do określenia jego statusu społecznego w stadzie. Dzięki różnicy w wyglądzie róży między gatunkami możliwe jest precyzyjne rozpoznanie zdobyczy podczas polowania oraz zrozumienie hierarchii społecznej zwierząt łownych.

Róża stanowi istotny element anatomii zwierzyny płowej oraz punkt odniesienia w badaniach nad zachowaniami społecznymi tych zwierząt. Jej obecność i charakterystyczny wygląd pozwalają badaczom lepiej zrozumieć biologię oraz ekologię danego gatunku, co ma znaczenie zarówno przy podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony tych zwierząt, jak i planowaniu racjonalnych działań łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj róża w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.

roczniak

zwierzę jednoroczne.

rogacz, kozioł

samiec samy.

rapeta

noga dzika.

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.

rujka

glos wydawany przez byka łosia (rżenie) podczas pokrywania klępy.

rzutkarz

myśliwy strzelający sportowo do rzutków.