Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: róża

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

Róża to pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej. Jest to widoczny na zewnątrz element anatomiczny, charakterystyczny dla danego gatunku. Róża jest często mylona z brewią, jednak różni się od niej kształtem i umiejscowieniem. U niektórych ptaków, takich jak głuszec czy cietrzew, róża występuje jako czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca. Oznacza to, że róża może być bardzo duża i wyraźna u niektórych gatunków ptaków, a u innych może być mniejsza i trudniejsza do zauważenia.

Róża ma znaczenie w kontekście łowiectwa, ponieważ pozwala określić gatunek zwierzyny płowej, na którą polują łowcy. Dodatkowo jest uważana za oznakę mocy i siły samca danego gatunku i może być używana do określenia jego statusu społecznego w stadzie. Dzięki różnicy w wyglądzie róży między gatunkami możliwe jest precyzyjne rozpoznanie zdobyczy podczas polowania oraz zrozumienie hierarchii społecznej zwierząt łownych.

Róża stanowi istotny element anatomii zwierzyny płowej oraz punkt odniesienia w badaniach nad zachowaniami społecznymi tych zwierząt. Jej obecność i charakterystyczny wygląd pozwalają badaczom lepiej zrozumieć biologię oraz ekologię danego gatunku, co ma znaczenie zarówno przy podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony tych zwierząt, jak i planowaniu racjonalnych działań łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj róża w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.

rozłoga

rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

róże

pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej

rabiec

młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia

roczniak

zwierzę jednoroczne.

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.