Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: repetier

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

Repetier to rodzaj broni myśliwskiej, która cechuje się powtarzalnością i jest przystosowana do strzelania amunicją kulową. Jest to broń ręczna, co oznacza, że proces ładowania i przeładowywania odbywa się poprzez ręczną manipulację mechanizmami broni. Repetier wyposażony jest w magazynek umożliwiający szybką i bezproblemową wymianę naboi. Broń tego typu znajduje zastosowanie głównie podczas polowań na dzikie zwierzęta, takie jak dziki, jelenie czy inne gatunki zwierzyny łownej.

Repetiery występują w kilku różnych odmianach, między innymi jako single shot (jednostrzałowy), double barrel (dwururkowy) oraz semi-automatic (półautomatyczny). Każdy z tych rodzajów posiada swoje specyficzne zalety i wady. Single shot jest najprostszy konstrukcyjnie oraz stosunkowo niedrogi, lecz jego pojemność magazynka jest ograniczona. Double barrel z kolei charakteryzuje się większą pojemnością magazynka, ale jest bardziej skomplikowany technicznie i kosztowny w produkcji. Natomiast repetiery półautomatyczne są najbardziej złożone konstrukcyjnie oraz drogie, jednak oferują największą pojemność magazynka.

Repetiery znajdują szerokie zastosowanie zarówno w polowaniach, jak i w strzelaniu rekreacyjnym czy sportowym. Znane są ze swojej prostoty obsługi oraz wysokiej skuteczności. Ponadto cechują się trwałością, co czyni je popularnym wyborem wśród myśliwych oraz entuzjastów broni palnej. Dzięki solidnej budowie i odpowiedniej konserwacji repetier może służyć przez długi okres czasu bez konieczności częstych napraw lub wymiany elementów składowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj repetier w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rozkład

inaczej pokol.

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

rujka

glos wydawany przez byka łosia (rżenie) podczas pokrywania klępy.

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)