Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: repetier

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

Repetier to rodzaj broni myśliwskiej, która cechuje się powtarzalnością i jest przystosowana do strzelania amunicją kulową. Jest to broń ręczna, co oznacza, że proces ładowania i przeładowywania odbywa się poprzez ręczną manipulację mechanizmami broni. Repetier wyposażony jest w magazynek umożliwiający szybką i bezproblemową wymianę naboi. Broń tego typu znajduje zastosowanie głównie podczas polowań na dzikie zwierzęta, takie jak dziki, jelenie czy inne gatunki zwierzyny łownej.

Repetiery występują w kilku różnych odmianach, między innymi jako single shot (jednostrzałowy), double barrel (dwururkowy) oraz semi-automatic (półautomatyczny). Każdy z tych rodzajów posiada swoje specyficzne zalety i wady. Single shot jest najprostszy konstrukcyjnie oraz stosunkowo niedrogi, lecz jego pojemność magazynka jest ograniczona. Double barrel z kolei charakteryzuje się większą pojemnością magazynka, ale jest bardziej skomplikowany technicznie i kosztowny w produkcji. Natomiast repetiery półautomatyczne są najbardziej złożone konstrukcyjnie oraz drogie, jednak oferują największą pojemność magazynka.

Repetiery znajdują szerokie zastosowanie zarówno w polowaniach, jak i w strzelaniu rekreacyjnym czy sportowym. Znane są ze swojej prostoty obsługi oraz wysokiej skuteczności. Ponadto cechują się trwałością, co czyni je popularnym wyborem wśród myśliwych oraz entuzjastów broni palnej. Dzięki solidnej budowie i odpowiedniej konserwacji repetier może służyć przez długi okres czasu bez konieczności częstych napraw lub wymiany elementów składowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj repetier w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.

ruja

okres godowy samic ssaków.

rozpórka

prawidło do suszenia skór futerkowych zwierząt łownych.

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.