Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: róże

róże

pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej

Róże to pierścienie kostne występujące u nasady poroża zwierzyny płowej, takiej jak jelenie, sarny, czy daniele. Stanowią one ważny wskaźnik wieku i stanu zdrowia dzikich zwierząt. Róże są tworzone przez roczne warstwy kostne, które formują się na kościach poroża - każda z tych warstw składa się z cienkiej warstwy kostnej oraz grubszej warstwy chrzęstnej, będącej mieszaniną tkanki łącznej i chrzęstki.

W praktyce łowieckiej róże mają istotne znaczenie, gdyż pozwalają określić wiek zwierząt dzikich. Liczbę róży można zazwyczaj określić poprzez oględziny albo badanie radiologiczne. Istnieje również możliwość ustalenia liczby róży poprzez analizowanie kości poroża pod mikroskopem. Interpretacja liczby róży jest równie istotna - w przypadku jeleni można ją porównać do wieku danego zwierzęcia, natomiast w przypadku innych gatunków zwierzyny może stanowić wskaźnik stanu zdrowia danego osobnika.

Róże są więc nieodłącznym elementem metodologii łowieckiej; umożliwiają dokładną ocenę wieku i kondycji zdrowotnej dzikich zwierząt, co z kolei ma kluczowe znaczenie dla racjonalnego zarządzania populacjami dzikiej zwierzyny oraz właściwego kształtowania planów łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj róże w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

rudel

stadko, stado saren

rabiec

młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia

rogacz, kozioł

samiec samy.

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

rozładowanie

wyjęcie naboi z broni.

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.