Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rwać się

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

Rwać się – termin używany w kontekście ptactwa, oznacza podrywanie się do lotu. Może mieć miejsce zarówno na skutek instynktownej reakcji zwierzęcia na zagrożenie, jak i w wyniku podniecenia związanego z towarzyskimi aspektami zachowań ptaków. Gdy ptak rwie się do lotu, najczęściej odbywa to szybko i gwałtownie, unosząc się w powietrze.

Podrywanie się do lotu jest ważnym elementem zachowania dla wielu gatunków ptaków zarówno w codziennym życiu, jak i w sytuacjach stanowiących zagrożenie. Jest to reakcja mająca na celu ucieczkę przed potencjalnym niebezpieczeństwem lub po prostu wykazanie aktywności lotniczej, które przyczynia się do zdobycia pożywienia, nawiązania kontaktów społecznych czy uniknięcia ewentualnych drapieżników.

Rwanie się do lotu jest zachowaniem często obserwowanym zarówno w naturalnym środowisku ptaków, jak i podczas obserwacji ptactwa przez myśliwych czy ornitologów. Dla tych ostatnich stanowi to cenny sygnał informacyjny dotyczący zachowań oraz kondycji populacji ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rwać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

rant

inaczej kryza.

rojst

miejsce bagniste, grząskie, porosłe mchem, krzewinkami i karłowatymi drzewami; ulubione miejsce przebywania łosia.

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.