Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rwać się

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

Rwać się – termin używany w kontekście ptactwa, oznacza podrywanie się do lotu. Może mieć miejsce zarówno na skutek instynktownej reakcji zwierzęcia na zagrożenie, jak i w wyniku podniecenia związanego z towarzyskimi aspektami zachowań ptaków. Gdy ptak rwie się do lotu, najczęściej odbywa to szybko i gwałtownie, unosząc się w powietrze.

Podrywanie się do lotu jest ważnym elementem zachowania dla wielu gatunków ptaków zarówno w codziennym życiu, jak i w sytuacjach stanowiących zagrożenie. Jest to reakcja mająca na celu ucieczkę przed potencjalnym niebezpieczeństwem lub po prostu wykazanie aktywności lotniczej, które przyczynia się do zdobycia pożywienia, nawiązania kontaktów społecznych czy uniknięcia ewentualnych drapieżników.

Rwanie się do lotu jest zachowaniem często obserwowanym zarówno w naturalnym środowisku ptaków, jak i podczas obserwacji ptactwa przez myśliwych czy ornitologów. Dla tych ostatnich stanowi to cenny sygnał informacyjny dotyczący zachowań oraz kondycji populacji ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rwać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

rogacz, kozioł

samiec samy.

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

rozłoga

rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.

rapeta

noga dzika.

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.