Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: remiza

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania gniazd. W zimie stanowi osłonę przed wiatrem i śniegiem jak też skrzydlatymi drapieżnikami. Zakładanie remiz (w przypadku braku naturalnych) jest ważną czynnością gospodarczą w łowisku.

Remiza to mały teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Jest to miejsce, które dostarcza ptakom pożywienia oraz sprzyja zakładaniu gniazd. W okresie zimowym remiza pełni funkcję osłony przed wiatrem, śniegiem i skrzydlatymi drapieżnikami. Zakładanie remiz (gdy brakuje naturalnych) jest istotną czynnością gospodarczą na łowisku, polegającą na sadzeniu drzew i krzewów, aby stworzyć odpowiednie warunki do życia ptaków. Remiza może również posłużyć jako miejsce do obserwowania ptactwa oraz innych zwierząt leśnych, a także zapewniać możliwość nauki o ekosystemach leśnych i ich roli w środowisku naturalnym.

Dodatkowo, warto dodać, że remizy są istotne również w kontekście ochrony różnorodności biologicznej, ponieważ stanowią dogodne środowisko dla wielu gatunków ptaków i innych organizmów. Tworzenie przestrzeni remizowych ma znaczenie nie tylko dla działań łowieckich, ale również dla szeroko pojętej ochrony przyrody i zachowania ekosystemów naturalnych. Dzięki obecności remiz można również stymulować populacje dzikiej zwierzyny oraz przyczyniać się do zachowania równowagi ekologicznej w danym obszarze.

Warto zauważyć, że budowa remiz może być elementem programów rekompensacyjnych lub ochrony środowiska realizowanych przez różne instytucje czy organizacje zajmujące się kształtowaniem krajobrazu łowieckiego oraz szeroko pojętą edukacją przyrodniczą. Istotną rolę odgrywają tu także dobrze przemyślane plany zagospodarowania terenu, uwzględniające potrzeby różnorodnych siedliskowych gatunków ptaków i zwierząt leśnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj remiza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rant

inaczej kryza.

rozkład

inaczej pokol.

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

regulamin polowań

zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

rusznikarstwo

wyrób oraz naprawa ręcznej broni palnej.

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

rabiec

młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia