Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozbić się

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

Rozbić się to termin używany w łowiectwie, aby opisać rozproszenie się stadka kuropatw lub wataszy dzików. Oznacza to, że zwierzęta te zaczynają się oddalać od siebie i rozpraszać po okolicy. Zazwyczaj jest to spowodowane przez obecność człowieka lub innego drapieżnika, który wywołuje strach wśród zwierząt.

Kiedy stado kuropatw lub watasza dzików rozbija się, zazwyczaj oznacza to, że zwierzęta te szybko uciekają w różnych kierunkach. Może to być spowodowane przez strach lub chęci uniknięcia niebezpieczeństwa. Zazwyczaj jest to pierwsza reakcja na obecność człowieka lub innego drapieżnika.

Rozbić się jest ważnym terminem w łowiectwie, ponieważ pozwala myśliwym określić, czy dana watasza lub stado jest obecne w okolicy. Jeśli myśliwi widzą, że zwierzęta szybko się rozbijają, oznacza to, że są one obecne i mogą być polowane. W przeciwnym razie myśliwi mogliby marnować czas i energię na polowanie na coś, co już nie istnieje.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozbić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

rant

inaczej kryza.

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

rapcie

racice dzika.

rujka

glos wydawany przez byka łosia (rżenie) podczas pokrywania klępy.

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.