Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozbić się

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

"Rozbić się" to termin używany w kontekście łowieckim, który opisuje stan, w którym stado kuropatw lub watasza dzików rozprasza się i oddala w różne kierunki. Zazwyczaj następuje to w wyniku obecności człowieka lub innego drapieżnika, co wywołuje lęk wśród zwierząt i skłania je do gwałtownej ucieczki. Ten termin odnosi się do naturalnego zachowania tych zwierząt, które szybko reagują na pojawienie się zagrożenia poprzez rozproszenie się, aby zminimalizować ryzyko.

Rozbicie się stada jest istotnym wskaźnikiem obecności zwierzyny łownej dla myśliwych. Po rozproszeniu się zwierząt mogą zidentyfikować, że dana populacja jest obecna w okolicy i może być polowana. Dzięki temu mają możliwość dokładniejszego planowania polowania oraz ograniczenia marnowania czasu i energii na próżne poszukiwania nieobecnej zwierzyny. Dlatego też zrozumienie zachowania "rozbić się" ma kluczowe znaczenie dla efektywnego prowadzenia polowań.

Ponadto, znając ten termin, myśliwi mogą lepiej poznać instynkty oraz zachowanie zwierząt łownych, co pomaga im lepiej dopasować swoje strategie polowań do naturalnych reakcji stad kuropatw czy watasz dzików. Termin "rozbić się" jest więc ważnym elementem słownictwa łowieckiego, który wspiera skuteczne zarządzanie populacją zwierzyny oraz umożliwia odpowiedzialną praktykę polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozbić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

rzutkarz

myśliwy strzelający sportowo do rzutków.

RWS, RWS (Rheinisch Westfalisches Sprengstoff A.G.)

zachodnioniemiecka fabryka produkująca wysokiej jakości amunicje myśliwską.

róg

1) ogólna nazwa wyrostka (przeważnie są dwa) czołowego u pustorogich;
2) wabik na jelenia;
3) trąbka myśliwska zrobiona z rogu (najczęściej bawolego) lub metalowa.

repetier

kulowa, powtarzalna broń myśliwska repetowana ręcznie.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.