Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozbić się

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

Rozbić się to termin używany w łowiectwie, aby opisać rozproszenie się stadka kuropatw lub wataszy dzików. Oznacza to, że zwierzęta te zaczynają się oddalać od siebie i rozpraszać po okolicy. Zazwyczaj jest to spowodowane przez obecność człowieka lub innego drapieżnika, który wywołuje strach wśród zwierząt.

Kiedy stado kuropatw lub watasza dzików rozbija się, zazwyczaj oznacza to, że zwierzęta te szybko uciekają w różnych kierunkach. Może to być spowodowane przez strach lub chęci uniknięcia niebezpieczeństwa. Zazwyczaj jest to pierwsza reakcja na obecność człowieka lub innego drapieżnika.

Rozbić się jest ważnym terminem w łowiectwie, ponieważ pozwala myśliwym określić, czy dana watasza lub stado jest obecne w okolicy. Jeśli myśliwi widzą, że zwierzęta szybko się rozbijają, oznacza to, że są one obecne i mogą być polowane. W przeciwnym razie myśliwi mogliby marnować czas i energię na polowanie na coś, co już nie istnieje.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozbić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.

rozkład

inaczej pokol.

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

ruja

okres godowy samic ssaków.

rudel

stadko, stado saren

rabiec

młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.