Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ryczeć

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.

Ryczenie jest głosem wydawanym przez jelenie, zwłaszcza przez samce, w okresie godowym. Jest to głośny, donośny dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet kilku kilometrów. Ryczenie jest wydawane przez samce jeleni w celu zaznaczenia swojego terytorium i zaproszenia samic do godów. Samce ryczą głośno i donośnie, aby przyciągnąć uwagę samic.

Rykowiska to okres godowy, kiedy samce ryczą głośno i donośnie, aby przyciągnąć uwagę samic. Mogą trwać od kilku minut do kilku godzin i są czasem bardzo głośne. Samce ryczą naprzemiennie, aby utrzymać poziom aktywności i zaznaczyć swoje terytorium.

Ryczenie ma duże znaczenie dla populacji jeleni - pomaga im w zaznaczaniu terytoriów oraz wydawać sygnały do innych osobników tego samego gatunku. Dla myśliwych jest ważnym źródłem informacji o lokalizacji stada jeleni oraz ich liczebności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ryczeć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.

rogacz, kozioł

samiec samy.

ruja

okres godowy samic ssaków.

rozmnażanie

wytwarzanie potomstwa. Istotna cecha żywej materii, zapewniająca ciągłość życia mimo zamierania osobników.

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

ruszyć

wypędzić zwierzynę z jej ostoi.

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.