Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ryczeć

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.

Ryczenie jest głosem wydawanym przez jelenie, zwłaszcza przez samce, w okresie godowym. Jest to głośny, donośny dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet kilku kilometrów. Ryczenie jest wydawane przez samce jeleni w celu zaznaczenia swojego terytorium i zaproszenia samic do godów. Samce ryczą głośno i donośnie, aby przyciągnąć uwagę samic.

Rykowiska to okres godowy, kiedy samce ryczą głośno i donośnie, aby przyciągnąć uwagę samic. Mogą trwać od kilku minut do kilku godzin i są czasem bardzo głośne. Samce ryczą naprzemiennie, aby utrzymać poziom aktywności i zaznaczyć swoje terytorium.

Ryczenie ma duże znaczenie dla populacji jeleni - pomaga im w zaznaczaniu terytoriów oraz wydawać sygnały do innych osobników tego samego gatunku. Dla myśliwych jest ważnym źródłem informacji o lokalizacji stada jeleni oraz ich liczebności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ryczeć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

róże

pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej

rykoszet

szczególnie niebezpieczne odbicie się śrutu lub kuli od przedmiotów, powierzchni wody albo lodu. Powoduje to zmianę kierunku lotu pocisku, co może stać się przyczyną wpadku.

raciczki, raciczki, szpile

wyrostki rogowe znajdujące się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rudel

stadko, stado saren

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)