Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ryczeć

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.

Ryczenie jest głosem wydawanym przez jelenie, zwłaszcza przez samce, w okresie godowym. Jest to głośny, donośny dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet kilku kilometrów. Ryczenie jest wydawane przez samce jeleni w celu zaznaczenia swojego terytorium i zaproszenia samic do godów. Samce ryczą głośno i donośnie, aby przyciągnąć uwagę samic.

Ryczenie jest często wydawane podczas tak zwanych rykowisk. Jest to okres godowy, kiedy samce ryczą głośno i donośnie, aby przyciągnąć uwagę samic. Rykowiska mogą trwać od kilku minut do kilku godzin i są czasem bardzo głośne. Samce ryczą naprzemiennie, aby utrzymać poziom aktywności i zaznaczyć swoje terytorium.

Ryczenie jest ważnym elementem życia jeleni i ma duże znaczenie dla ich populacji. Pomaga im w zaznaczaniu terytoriów i wydawaniu sygnałów do innych osobników tego samego gatunku. Ryczenie jest także ważne dla myśliwych, ponieważ pozwala im łatwo lokalizować stada jeleni i określać ich liczebność.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ryczeć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rabiec

młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

rapcie

racice dzika.

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

rzutkarz

myśliwy strzelający sportowo do rzutków.

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.