Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ryczeć

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.

Ryczenie jest głosem wydawanym przez jelenie, zwłaszcza przez samce, w okresie godowym. Jest to głośny, donośny dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet kilku kilometrów. Ryczenie jest wydawane przez samce jeleni w celu zaznaczenia swojego terytorium i zaproszenia samic do godów. Samce ryczą głośno i donośnie, aby przyciągnąć uwagę samic.

Rykowiska to okres godowy, kiedy samce ryczą głośno i donośnie, aby przyciągnąć uwagę samic. Mogą trwać od kilku minut do kilku godzin i są czasem bardzo głośne. Samce ryczą naprzemiennie, aby utrzymać poziom aktywności i zaznaczyć swoje terytorium.

Ryczenie ma duże znaczenie dla populacji jeleni - pomaga im w zaznaczaniu terytoriów oraz wydawać sygnały do innych osobników tego samego gatunku. Dla myśliwych jest ważnym źródłem informacji o lokalizacji stada jeleni oraz ich liczebności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ryczeć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rogacz, kozioł

samiec samy.

rujowisko

zagłębienie w ziemi wykonane przez daniela przednimi badylami, w kórym odbywa się pokrywanie łań.

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na (...)

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

rozładowanie

wyjęcie naboi z broni.

róg

1) ogólna nazwa wyrostka (przeważnie są dwa) czołowego u pustorogich;
2) wabik na jelenia;
3) trąbka myśliwska zrobiona z rogu (najczęściej bawolego) lub metalowa.

rożeniec, rożeniec (Anas acuta L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Długość ciała do 73 cm, rozpiętość skrzydeł do 92 cm. W Polsce nieliczny przelotny ptak łowny.

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)