Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rogi

rogi

wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich (żubra, kozicy, muflona), otoczone pochwami rogowymi. Coroczny przyrost wysokości i grubości tworzy u ich nasady karb na pochwie, co umożliwia przybliżoną ocenę wieku.

Rogi to wyrostki kostne znajdujące się na kościach czołowych pustorogich, takich jak żubr, kozica czy muflon. Są otoczone pochwami rogowymi, które z kolei tworzą karby na nasadzie rogu. Coroczny przyrost wysokości i grubości rogu powoduje powstanie karbu na pochwie, co umożliwia łowcom przybliżoną ocenę wieku zwierzęcia. Rogi są jednym z charakterystycznych elementów związanych z oceną trofeów łowieckich zwierząt oraz używane są jako źródło informacji o stanie zdrowia i kondycji populacji dzikich kopytnych.

Pojawianie się rogów u różnych gatunków pustorożców jest zjawiskiem bardzo istotnym zarówno dla naukowej wiedzy o tych zwierzętach, jak i dla praktyków myślistwa. Interesujące jest również to, że rogi odgrywają kluczową rolę w kontekście zachowań społecznych wśród samców tych gatunków, stanowiąc ważny element w rywalizacji o dominację i partnerki. Warto również zauważyć, że rogi pełnią ważną funkcję obronną i odstraszającą drapieżniki lub przeciwników z własnego gatunku.

Rogi służą także jako pomocniczy element identyfikacyjny osobników w populacjach dzikich. Dzięki unikalnym kształtom i wzorom na rogach możliwe jest rozpoznawanie konkretnych zwierząt, co ma znaczenie w badaniach populacyjnych oraz przy planowaniu konserwacji gatunkowej. Ponadto warto podkreślić znaczenie rogów jako cennego źródła materiału do badań naukowych, pozwalającego m.in. na analizę diety czy stanu zdrowia zwierząt.

Ogólnie rzecz biorąc, rogi stanowią niezwykle istotne narzędzie zarówno dla naukowców zajmujących się dzikimi kopytnymi, jak i dla praktyków myślistwa. Ich unikalna budowa oraz zmieniający się charakter przez całe życie zwierzęcia sprawiają, że stanowią przedmiot fascynacji oraz źródło cennych informacji dotyczących biologii i ekologii pustorożców, a także stanowią wyjątkowy element w kontekście dziedziny łowiectwa sportowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rogi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.

rapcie

racice dzika.

róg

1) ogólna nazwa wyrostka (przeważnie są dwa) czołowego u pustorogich;
2) wabik na jelenia;
3) trąbka myśliwska zrobiona z rogu (najczęściej bawolego) lub metalowa.

ryczeć

o jeleniach: wydawać głos podczas rykowiska.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

róża

pierścień kostny otaczający tykę u jej nasady w porożu samców zwierzyny płowej (zob. brew)

rudel

stadko, stado saren

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)