Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozdęcie

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego przed każdym ładowaniem należy sprawdzić, czy lufa nie jest zatkana.

Rozdęcie to uszkodzenie lufy broni, które polega na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy podczas strzału, na przykład przez śnieg, błoto lub inne zabrudzenia. Zablokowanie przewodu lufy powoduje nagromadzenie się gazu prochowego podczas wystrzału i konsekwentne zwiększenie ciśnienia wewnątrz lufy.

Rozdęcie lufy jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do pęknięcia lufy i wybuchu broni. Dlatego przed każdym ładowaniem broni palnej konieczne jest dokładne sprawdzenie lufy, aby upewnić się, że jest ona czysta i niezatkana.

W przypadku wystąpienia rozdęcia, konieczne jest niezwłoczne zaniechanie dalszego używania broni oraz skonsultowanie się z rzeczoznawcą ds. broni palnej w celu przeprowadzenia niezbędnych napraw lub wymiany uszkodzonej części.

Stan techniczny lufy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa strzelania, dlatego regularna kontrola oraz utrzymanie w czystości są podstawowymi elementami dbałości o właściwe funkcjonowanie broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozdęcie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.

ruja

okres godowy samic ssaków.

rudel

stadko, stado saren

racica

rozdwojone kopyto u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy.

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)

rosochy

poroże łosia łopatacza prawidłowo rozwinięte, mające kształt łopat z licznymi pasynkami.

róże

pierścienie kostne u nasady poroża zwierzyny płowej

ryk

głos jelenia byka w okresie rykowiska.

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.