Definicja hasła: rozdęcie
- rozdęcie
uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego przed każdym ładowaniem należy sprawdzić, czy lufa nie jest zatkana.
Rozdęcie to uszkodzenie lufy broni, które polega na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy podczas strzału, na przykład przez śnieg, błoto lub inne zabrudzenia. Zablokowanie przewodu lufy powoduje nagromadzenie się gazu prochowego podczas wystrzału i konsekwentne zwiększenie ciśnienia wewnątrz lufy.
Rozdęcie lufy jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do pęknięcia lufy i wybuchu broni. Dlatego przed każdym ładowaniem broni palnej konieczne jest dokładne sprawdzenie lufy, aby upewnić się, że jest ona czysta i niezatkana.
W przypadku wystąpienia rozdęcia, konieczne jest niezwłoczne zaniechanie dalszego używania broni oraz skonsultowanie się z rzeczoznawcą ds. broni palnej w celu przeprowadzenia niezbędnych napraw lub wymiany uszkodzonej części.
Stan techniczny lufy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa strzelania, dlatego regularna kontrola oraz utrzymanie w czystości są podstawowymi elementami dbałości o właściwe funkcjonowanie broni palnej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozdęcie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę R
- rzucać
o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.
- rozładowanie
wyjęcie naboi z broni.
- rabiec
młody ptak łowczy, jeszcze pstrokaty; lub (z ros.), młody sokół lub jastrząb, nazwa od rabego koloru upierzenia
- regulamin polowań
zbiór postanowień określających zasady postępowania na polowaniach: obejmuje VII rozdziałów: I - Przepisy ogólne, II - Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, III - Polowanie (...)
- repetować
po oddaniu strzału usunąć łuskę i wprowadzić do komory nowy nabój, przesuwając ręcznie mechanizm zamka w repetierze.
- rogować
uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).
- rozpórka
prawidło do suszenia skór futerkowych zwierząt łownych.
- rykowisko
okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.