Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sadlisty

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

Sadlista – określenie zwierzyny obrośniętej tłuszczem, szczególnie często używane w kontekście łowiectwa. Sadlisty to zwierzęta posiadające znaczną ilość tłuszczu na ciele, co jest istotne zarówno z punktu widzenia utrzymania ciepła, jak i dostarczenia energii. Tłuszcz jest istotnym elementem w diecie zwierząt, zwłaszcza podczas okresów braku dostępu do pokarmu. Dlatego też myśliwi często decydują się polować na sadlisty, by pozyskać zarówno tłuszcz, jak i cenne mięso.

Co więcej, mięso pochodzące od sadlistów cieszy się wyjątkowym smakiem i wysoką wartością odżywczą, co sprawia, że stanowi ono szczególnie atrakcyjny cel dla myśliwych. Oprócz mięsa i tłuszczu, skóry sadlistów są również bardzo cenione. Charakteryzują się one wytrzymałością oraz doskonałą jakością, dlatego stanowią cenny surowiec do produkcji odzieży oraz innych przedmiotów. Dzięki tym cechom zwierzyny sadliste są istotnym elementem łowiectwa, zapewniając bogate źródło surowców oraz wysokiej jakości mięso.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sadlisty w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

staśmienie wieńca

wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)