Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sanki

sanki

pojazd na płozach ciągnięty przez konia, często używany przez myśliwych w zimie do polowania z podjazdu.

Sanki to lekki, dwukołowy pojazd na płozach, tradycyjnie ciągnięty przez konia. Są one często wykorzystywane przez myśliwych do przemieszczania się po terenie polowania, zwłaszcza w okresie zimowym. Sanki składają się z drewnianego lub metalowego stelaża, na którym osadzone są płozie. Dźwignie umieszczone na sankach pozwalają myśliwemu prowadzić konia i zarządzać pojazdem podczas jazdy.

Płozy sanki są zazwyczaj wyposażone w specjalne łożyska, aby minimalizować tarcie i umożliwić płynne poruszanie się po zróżnicowanym terenie. Dzięki swojej lekkości i zwrotności sanki umożliwiają szybkie przemieszczanie się po lasach, polach i innych trudno dostępnych obszarach, co jest istotne podczas polowania z podjazdu.

Tradycyjnie sanki sprawdzały się doskonale podczas polowań na sarny oraz inne gatunki zwierzyny leśnej. Dzięki nim myśliwi mogą szybko reagować na sytuacje polowania i skuteczniej śledzić zdobycz. Współcześnie sanki stanowią również atrakcyjną atrakcję turystyczną oraz są wykorzystywane w tradycyjnych festynach łowieckich czy zawodach konnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sanki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

ślepia

oczy czworonożnych drapieżników.

sadowisko

inaczej tokowisko.

szczeć

uwłosienie ciała dzików.

sadyba

koliba, kwatera myśliwska

szesnastka

myśliwska broń śrutowa kal. 16.

sznur

trop wilka lub lisa.

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.