Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szesnastka

szesnastka

myśliwska broń śrutowa kal. 16.

Szesnastka to myśliwska broń śrutowa kalibru 16, która znajduje szerokie zastosowanie w polowaniach drobnej zwierzyny. Charakteryzuje się długością lufy od 48 do 60 cm oraz wagą od 3 do 4 kg, co czyni ją poręczną i lekką w użytkowaniu. Broń ta może być wyposażona zarówno w magazynek, który pomieści od 2 do 5 naboi, jak i w dodatkowe celowniki optyczne lub laserowe, ułatwiające celowanie. Ze względu na atrakcyjną cenę i łatwość obsługi, szesnastka cieszy się dużą popularnością wśród początkujących myśliwych.

Szesnastka należy do najpopularniejszych typów broni śrutowych na świecie i jest szczególnie powszechnie wykorzystywana w Europie. Jej skuteczność objawia się przede wszystkim na niewielkich dystansach, gdzie doskonale sprawdza się w trakcie polowań na dziki, lisy czy zające. Dzięki doskonałym właściwościom balistycznym, szesnastka okazuje się niezwykle efektywna na dystansach do 100 metrów, co czyni ją niezawodnym narzędziem w rękach myśliwych.

Podsumowując, szesnastka jest lekką, poręczną oraz skuteczną bronią myśliwską kalibru 16, znakomicie sprawdzającą się podczas polowań na drobną zwierzynę. Dzięki swojej popularności i uniwersalności stanowi idealny wybór zarówno dla początkujących myśliwych jak i doświadczonych entuzjastów łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szesnastka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sfora

1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

świadectwo pochodzenia zwierzyny

druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

sztuka

pojedynczy zwierz.