Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szesnastka

szesnastka

myśliwska broń śrutowa kal. 16.

Szesnastka to myśliwska broń śrutowa, która jest wyposażona w nabój o kalibrze 16. Jest to jeden z najpopularniejszych kalibrów broni śrutowej używanych przez myśliwych na całym świecie. Szesnastka jest szczególnie popularna w Europie, gdzie jest używana do polowań na drobne zwierzęta, takie jak dziki, lisy i zające.

Szesnastka ma długość lufy od 48 do 60 cm i waży od 3 do 4 kg. Broń ta może być wyposażona w magazynek lub bez magazynka. Magazynek może pomieścić od 2 do 5 naboi. Broń ta może być również wyposażona w celownik optyczny lub celownik laserowy, aby ułatwić celowanie.

Szesnastka jest bardzo popularna ze względu na swoją niską cenę i łatwość obsługi. Jest to idealna broń dla początkujących myśliwych, ponieważ jest lekka i ma niski kopniak. Ponadto szesnastka ma doskonałe właściwości balistyczne i jest skuteczna na dystansie do 100 metrów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szesnastka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

strugi

przednie siekacze zająca i królika.

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

szukać

o psie myśliwskim szukającym zwierzyny.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

szpony

uzbrojone w długie ostre pazury palce ptaków drapieżnych.