Definicja hasła: szesnastka
- szesnastka
myśliwska broń śrutowa kal. 16.
Szesnastka to myśliwska broń śrutowa kalibru 16, która znajduje szerokie zastosowanie w polowaniach drobnej zwierzyny. Charakteryzuje się długością lufy od 48 do 60 cm oraz wagą od 3 do 4 kg, co czyni ją poręczną i lekką w użytkowaniu. Broń ta może być wyposażona zarówno w magazynek, który pomieści od 2 do 5 naboi, jak i w dodatkowe celowniki optyczne lub laserowe, ułatwiające celowanie. Ze względu na atrakcyjną cenę i łatwość obsługi, szesnastka cieszy się dużą popularnością wśród początkujących myśliwych.
Szesnastka należy do najpopularniejszych typów broni śrutowych na świecie i jest szczególnie powszechnie wykorzystywana w Europie. Jej skuteczność objawia się przede wszystkim na niewielkich dystansach, gdzie doskonale sprawdza się w trakcie polowań na dziki, lisy czy zające. Dzięki doskonałym właściwościom balistycznym, szesnastka okazuje się niezwykle efektywna na dystansach do 100 metrów, co czyni ją niezawodnym narzędziem w rękach myśliwych.
Podsumowując, szesnastka jest lekką, poręczną oraz skuteczną bronią myśliwską kalibru 16, znakomicie sprawdzającą się podczas polowań na drobną zwierzynę. Dzięki swojej popularności i uniwersalności stanowi idealny wybór zarówno dla początkujących myśliwych jak i doświadczonych entuzjastów łowiectwa.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szesnastka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- skoki
nogi zająca.
- Sellier and Bellot
czechosłowacka fabryka amunicji myśliwskiej. W Polsce dużym powodzeniem cieszyła się amunicja kulowa tej fabryki.
- sroka, sroka (pica pica)
ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)
- spaniele
grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)
- szkody łowieckie
zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.
- skrzekot
niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.
- szlakować
staropolskie: tropić zwierzynę.
- samopał
kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.
- scypuł
delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.
- szuwary
zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.