Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szesnastka

szesnastka

myśliwska broń śrutowa kal. 16.

Szesnastka to myśliwska broń śrutowa, która jest wyposażona w nabój o kalibrze 16. Jest to jeden z najpopularniejszych kalibrów broni śrutowej używanych przez myśliwych na całym świecie. Szesnastka jest szczególnie popularna w Europie, gdzie jest używana do polowań na drobne zwierzęta, takie jak dziki, lisy i zające.

Szesnastka ma długość lufy od 48 do 60 cm i waży od 3 do 4 kg. Broń ta może być wyposażona w magazynek lub bez magazynka. Magazynek może pomieścić od 2 do 5 naboi. Broń ta może być również wyposażona w celownik optyczny lub celownik laserowy, aby ułatwić celowanie.

Szesnastka jest bardzo popularna ze względu na swoją niską cenę i łatwość obsługi. Jest to idealna broń dla początkujących myśliwych, ponieważ jest lekka i ma niski kopniak. Ponadto szesnastka ma doskonałe właściwości balistyczne i jest skuteczna na dystansie do 100 metrów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szesnastka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sznur

trop wilka lub lisa.

Sellier and Bellot

czechosłowacka fabryka amunicji myśliwskiej. W Polsce dużym powodzeniem cieszyła się amunicja kulowa tej fabryki.

sidło

pętla służąca kłusownikowi do łapania ptaków.

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

suka

samica psa, borsuka, jenota i lisa.

strugi

przednie siekacze zająca i królika.

szable

dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.