Definicja hasła: strzelony
- strzelony
o zwierzynie trafionej śmiertelnie.
Strzelony - termin używany w kontekście polowania, oznaczający zwierzynę trafioną śmiertelnie, która upadła po trafieniu kulą, strzałem lub innym środkiem z broni palnej. W praktyce łowieckiej jest to moment, gdy zwierzyna odnaleziona zostaje już martwa, po trafieniu i oddaniu strzału przez myśliwego. Termin "strzelony" może być również używany w odniesieniu do samego aktu trafienia zwierzyny, oznaczając moment śmiertelnego trafienia.
Podczas polowania ważne jest, aby myśliwy umiał prawidłowo ocenić czy zwierzę zostało właściwie trafione i czy potrzebne jest dalsze ściganie. Stąd właśnie pojawia się określenie "strzelony", które informuje o tym, że dany egzemplarz zwierzyny został trafiony w sposób skuteczny i nie wymaga dalszych działań ze strony myśliwego.
Ocenienie statusu "strzelonej" zwierzyny jest istotne zarówno dla bezpieczeństwa polujących jak i etycznych aspektów polowania. Poprawna ocena stanu strzelonej zwierzyny pozwala na ograniczenie cierpień zwierzęcia i efektywne wykorzystanie zdobyczy łowieckiej.
W kontekście prawnym, status "strzelonej" zwierzyny może mieć znaczenie dla regulacji dotyczących limitów i zasad odstrzału poszczególnych gatunków oraz wymogów związanych z raportowaniem wyników polowań. Odpowiednia identyfikacja strzelonej zwierzyny może wpływać także na obowiązujące przepisy dotyczące rejestracji zdobyczy łowieckiej oraz procesu przetwarzania oraz dystrybucji mięsa.
Wnioski dotyczące statusu strzelonej zwierzyny są również istotne dla prowadzenia badań naukowych nad populacjami dzikich gatunków oraz dla monitorowania stanu zdrowia i żerowania poszczególnych jednostek. Dzięki dokładnej klasyfikacji strzelonych egzemplarzy możliwe jest uzyskanie danych przydatnych do planowania racjonalnego zagospodarowania populacji oraz działań mających na celu zachowanie równowagi ekosystemów naturalnych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzelony w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- strzelnica myśliwska
miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)
- siedmnadziesta
kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.
- szabas
przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.
- spust
język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)
- sztucer
myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)
- szybować
o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.
- selekcja zwierzyny
1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)
- suka
samica psa, borsuka, jenota i lisa.
- sadowić
umieszczać ptaka łowczego na berle.