Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzelony

strzelony

o zwierzynie trafionej śmiertelnie.

Strzelony - termin używany w kontekście polowania, oznaczający zwierzynę trafioną śmiertelnie, która upadła po trafieniu kulą, strzałem lub innym środkiem z broni palnej. W praktyce łowieckiej jest to moment, gdy zwierzyna odnaleziona zostaje już martwa, po trafieniu i oddaniu strzału przez myśliwego. Termin "strzelony" może być również używany w odniesieniu do samego aktu trafienia zwierzyny, oznaczając moment śmiertelnego trafienia.

Podczas polowania ważne jest, aby myśliwy umiał prawidłowo ocenić czy zwierzę zostało właściwie trafione i czy potrzebne jest dalsze ściganie. Stąd właśnie pojawia się określenie "strzelony", które informuje o tym, że dany egzemplarz zwierzyny został trafiony w sposób skuteczny i nie wymaga dalszych działań ze strony myśliwego.

Ocenienie statusu "strzelonej" zwierzyny jest istotne zarówno dla bezpieczeństwa polujących jak i etycznych aspektów polowania. Poprawna ocena stanu strzelonej zwierzyny pozwala na ograniczenie cierpień zwierzęcia i efektywne wykorzystanie zdobyczy łowieckiej.

W kontekście prawnym, status "strzelonej" zwierzyny może mieć znaczenie dla regulacji dotyczących limitów i zasad odstrzału poszczególnych gatunków oraz wymogów związanych z raportowaniem wyników polowań. Odpowiednia identyfikacja strzelonej zwierzyny może wpływać także na obowiązujące przepisy dotyczące rejestracji zdobyczy łowieckiej oraz procesu przetwarzania oraz dystrybucji mięsa.

Wnioski dotyczące statusu strzelonej zwierzyny są również istotne dla prowadzenia badań naukowych nad populacjami dzikich gatunków oraz dla monitorowania stanu zdrowia i żerowania poszczególnych jednostek. Dzięki dokładnej klasyfikacji strzelonych egzemplarzy możliwe jest uzyskanie danych przydatnych do planowania racjonalnego zagospodarowania populacji oraz działań mających na celu zachowanie równowagi ekosystemów naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzelony w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strugi

przednie siekacze zająca i królika.

sylwetka

obrys zwierza lub ptaka, pozwalający na określenie jego przynależności gatunkowej.

stójka

zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.

składność broni

zaleta broni, która zależy od dopasowania jej do budowy anatomicznej myśliwego (zob. dopasowywanie broni).

szkodnik

zwierzę wyrządzające szkody w łowisku.

szczwacz

członek dawnej książęcej służby łowieckiej, układacz chartów i ogarów.

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.