Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szuwary

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.

Szuwary to zarośla roślin zielonych, które występują nad brzegami stawów i jezior. Są one bardzo ważnym elementem środowiska wodnego, ponieważ służą jako schronienie dla ryb, ptaków i innych zwierząt. Szuwary są również ważne dla ludzi, ponieważ służą jako naturalna bariera ochronna przed erozją brzegów i zanieczyszczeniami.

Szuwary składają się głównie z sitowia, tataraku, trzciny i innych roślin wodnych. Rośliny te mają silne systemy korzeniowe, które utrzymują je na miejscu i chronią je przed erozją. Rośliny te szybko się rozrastają i tworzą gęste zarośla, które stanowią doskonałe schronienie dla ryb i ptaków.

Szuwary służą również jako naturalna bariera ochronna przed erozją brzegów i zanieczyszczeniami. Gdy woda opada, rośliny te tworzą warstwy mulczu, które chronią brzegi przed erozją. Ponadto rośliny te tworzą naturalną barierę ochronną przed zanieczyszczeniami, które mogłyby dostać się do wody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szuwary w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

stołek myśliwski

laska z siodełkiem lub trójnogie krzesełko używane przez myśliwych podczas zasiadki i polowań zbiorowych.

sznur

trop wilka lub lisa.

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.

skolenie

głos wydalany przez lisa.

szczypce

dawniej kleszcze używane do łapania borsuków żywcem.

szesnastka

myśliwska broń śrutowa kal. 16.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.