Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: solnik

solnik

inaczej lizawka.

Solnik, zwany również lizawką, jest urządzeniem łowieckim służącym do podawania soli zwierzynie grubej. W naturalnym środowisku zwierząt sól jest niezbędna dla zachowania równowagi elektrolitowej, a co za tym idzie, zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Solnik może przybierać różne formy, lecz najczęściej spotykanymi są korytka lub słupki. Korytka wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalu i posiadają otwór w dnie umożliwiający wsypanie soli. Słupki z kolei wykonane są z drewna i posiadają otwór na górze przeznaczony do wsypywania soli.

Ważne jest odpowiednie umieszczenie solnika w terenie, gdzie zwierzyna gruba ma zwyczaj przebywania. Najlepiej jest ustawić go w pobliżu ścieżek czy miejsc, gdzie zwierzęta często przechodzą. Ponadto istotne jest dostosowanie wysokości solnika tak, aby zwierzyna mogła łatwo sięgać po sól. Konieczne jest również zabezpieczenie urządzenia przed wpływem deszczu oraz innych warunków atmosferycznych.

Solnik pełni kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji i samopoczucia zwierzyny grubej, dlatego też jego odpowiednia instalacja i konserwacja mają istotny wpływ na stan zdrowia populacji dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj solnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

starka

samica ptaka wodząca młode.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

sak

dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.

sfora

1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.

szyna

połączenie luf broni myśliwskiej śrutowej lub kombinowanej; na górnej szynie umieszczone są przyrządy celownicze.