Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: siedmnadziesta

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

Siedmnadziesta - kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, wprowadzona w 1423 roku przez Kazimierza Jagiellończyka, obowiązująca w dawnej Polsce do końca XVIII wieku. Karze podlegały głównie przestępstwa łowieckie, takie jak nielegalne polowanie, pozyskiwanie dzikich zwierząt bez zezwolenia lub naruszenie prawa łowieckiego. Siedmnadziesta składała się z określonej ilości pieniędzy, czyli 70 grzywien. W zależności od rodzaju przestępstwa, kara ta mogła być podwyższona lub obniżona; na przykład za poważniejsze przestępstwo łowieckie kara mogła wynosić 140 grzywien.

Siedmnadziesta była również stosowana w innych sytuacjach, takich jak naruszenia praw mieszkańców miast i wsi oraz praw królewskich. Jej celem było ukaranie winnych i zapobieżenie dalszym naruszeniom prawa. Kara ta była jedną z najczęściej stosowanych kar w dawnej Polsce i stanowiła istotny element systemu prawnego tamtych czasów.

Wprowadzenie kary siedemnastu stanowiło część systemu prawnego mającego na celu regulację działań ludności wobec przyrody i własności książęcej. Dodatkowo, karanie za nielegalne polowania czy pozyskiwanie dzikich zwierząt bez zezwolenia miało na celu ochronę populacji dzikich zwierząt oraz utrzymanie równowagi ekologicznej wcześniejszych czasów.

Kara siedmnadziesta była instrumentem zarówno sprawiedliwości, jak i kontroli społecznej oraz regulacji działań ludzi w kontekście stosunków międzyludzkich oraz względem świata przyrody. Obejmowała ona w swoim zakresie nie tylko dyscyplinowanie łowców i myśliwych, ale także kontrolę nad posiadaniem broni i sposobem użytkowania gruntów leśnych.

Współczesna nauka lingwistyki historycznej wykorzystuje pojęcie "siedmnadziesta" jako cenny element poznawania polskiej historii prawniczej oraz etymologii języka polskiego, a zarazem jako źródło informacji o dawnym systemie kar i jego oddziaływaniu na życie społeczne ówczesnych czasów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj siedmnadziesta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.

sznurować

o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.

sadzić

o zwierzynie czworonożnej: szybko biec.

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)

siuta

inaczej koza.

stożek przejściowy

krótki odcinek przewodu lufy za komorą nabojową o zwężającej się średnicy.

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.

sól

bardzo ważny składnik zimowego dokarmiania zwierzyny; najlepiej podawać w lizawkach zmieszaną z gliną lub sól kamienną.

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela