Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: siedmnadziesta

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

Siedmnadziesta była jedną z najczęściej stosowanych kar w dawnej Polsce. Została wprowadzona w 1423 roku przez Kazimierza Jagiellończyka i obowiązywała do końca XVIII wieku. Kara ta dotyczyła głównie przestępstw łowieckich, takich jak nielegalne polowanie, pozyskiwanie dzikich zwierząt bez zezwolenia lub naruszenie prawa łowieckiego.

Kara siedmnadziesta składała się z 70 grzywien, co odpowiadało określonej ilości pieniędzy. W zależności od rodzaju przestępstwa, kara ta mogła być podwyższona lub obniżona. Na przykład, jeśli osoba popełniła poważniejsze przestępstwo łowieckie, takie jak zabicie dzikich zwierząt bez pozwolenia, kara ta mogła być podwyższona do 140 grzywien.

Kara siedmnadziesta była również stosowana w innych sytuacjach, takich jak naruszenia praw mieszkańców miast i wsi oraz naruszenia praw królewskich. W każdym przypadku kara ta miała na celu ukaranie winnych i zapobiegnięcie dalszych naruszeń.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj siedmnadziesta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

skolenie

głos wydalany przez lisa.

starka

samica ptaka wodząca młode.

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

sznury

inaczej fladry.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.